-44- Alweer beïnvloedde de grote politiek het verdere leven. De door Hitier geannexeerde Duitstalige gebieden moesten aan Tsjecho-Slowakije wor den teruggegeven. Tsjecho-Slowakije besloot om alle Duitsers uit hun vaderland te verdrijven en in hun dorpen en steden Tsjechen te laten wo nen. Drie miljoen mensen moesten in 1945 en in 1946 hun huis verlaten en trokken te voet of in treinwagons geladen richting het westen. Ze konden alleen dat meenemen wat ze konden dra gen. Herbert werd door de Tsjechen dringend verzocht om in het land te blijven. Ten slotte was hij in zijn jonge jaren bij het Tsjechische leger geweest., sprak vloeiend Tsjechisch en zou als ar chitect bij de wederopbouw van het land goede diensten kunnen bewijzen. Maar hij en Guurtje besloten dat niet te doen en besloten zich in Bei eren te vestigen. Het was een geluk dat Guurtje uit Nederland kwam. Ze ging naar de comman dant van het Amerikaanse leger. De Amerikanen waren tot Karlsbad doorgedrongen. Aan hem vertelde ze dat zij als Nederlandse met haar twee kinderen naar haar vaderland wilde terugkeren. Als door een won der werden haar twee spoorwagons ter be schikking gesteld en Guurtje kon alle meu bels, serviesgoed, bed dengoed en zelfs haar bruidsboeket in de wagons laden. Zij be geleidde het transport tot over de Tsjechisch- Duitse grens., bracht in het Beierse grens gebied haar hele huis raad in een schuur van een boer onder en ging terug naar het Tsjechi sche Karlsbad. In oktober 1945 reisden Herbert en Guurtje met de twee kleine meisjes naar de grens en werden door een oude dorpsbewoner die de omgeving van de grens goed kende in de beschutting van de duisternis naar Beieren ge bracht. Zo, dat was geregeld., nu begon het nieuwe leven na de oorlog in Kulmbach. Een werknemer van Herbert uit zijn werkploeg was een geboren Kulmbacher. De beide mannen hadden al voor het gevreesde verlies van de Duit se gebieden een afspraak gemaakt. Het jonge ge zin Riedl-de Vries moest zich in Kulmbach vesti gen en daar opnieuw proberen te beginnen. In de kleine industriestad in de nabijheid van Bayreuth waren veel brouwerijen en er was veel textielin dustrie en dat bood zeker goede kansen voor een architect. De vriend had al twee kleine kamertjes gereserveerd en daar konden Guurtje., Herbert en de kinderen intrekken. Ik heb al eerder verteld dat onze moeder de wonderbaarlijke gave had ook bij grote moeilijkheden positief te denken. Steeds weer zei ze tegen ons kleine kinderen in deze moeilijke tijd wat voor een groot geluk wij toch hadden. "Wij hebben bijna onze hele inboe del en we hoeven niet uit bedelen te gaan, zo als andere vluchtelingen. De andere mensen uit Silezië en Tsjecho-Slowakije moeten in het oude kasteel van Kulmbach wonen, hebben nauwelijks te eten en geen verwarming". In de twee kamer tjes kwam in 1946 ook nog Herberts moeder, oma Riedl inwonen en in 1947 kwam het derde meisje, Maria Christiane, Marijke genoemd, ter wereld. Gelukkig kreeg de zeskoppige familie al gauw een iets grotere woning toegewezen en Herbert zette in de enige kamer die verwarmd kon worden een schrijftafel neer en begon met het architectenbureau Herbert Riedl. Guurtje verlangde natuurlijk naar Nederland, haar land van herkomst, en naar haar familie. Sinds 1943 had ze haar geliefde en bewonderde vader Simon Pieter niet meer gezien. In 1948 probeerde ze er voor het eerst heen te reizen. Na een avontuurlijke reis door het vol ledig verwoeste Duitsland in overvolle treinen kwam ze weliswaar tot de grens, maar ze werd niet in het land toegelaten. Wat een teleurstelling! Het eerste bezoek aan Nederland. Marie Guurtje en de drie kinderen Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 2 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 17