-43- Ze was nog nooit van het eiland af geweest en nu had ze een Tsjech te gast! Maar ze ontving de jonge man vriendelijk. Hij was net bij de bei de oudere mensen op zijn gemak gesteld, toen de huisdeur met veel lawaai openvloog en er een beeldschone vrouw binnenstormde - Marie Guurtje, 21 jaar jong. Nu was Herbert sprake loos en hij wist meteen: Dat wordt mijn vrouw! Marie Guurtje had helemaal niet zulke diepe gevoelens voor de jonge man, maar ze vond het hoogst interessant dat een Tsjech, die eigenlijk Duitser was, op de fiets naar Hippolytushoef was gekomen. De volgende dag fietste Herbert verder, maar er werden wel eerst adressen uitgewisseld om elkaar eventueel te schrijven. De volgende zes jaar wer den er van tijd tot tijd kaarten en brieven heen en weer gestuurd. Marie Guurtje ging met haar poststukken naar een onderwijzer en liet ze ver talen. In het voorjaar van 1939 kreeg Herbert een be trekking bij een aannemersbedrijf in Lesum bij Bremen. Dat was zeker wel in de buurt van Ne derland en per brief regelde hij een afspraak met Marie Guurtje in Leer. Hij vond de jonge vrouw nog steeds heel aantrekkelijk, bovendien had zij op Wieringen nog geen geschikte partner gevon den. Ook zij vond de jonge man nu heel aardig en al spoedig smeedden de jongelui trouwplan nen. Herbert vroeg via een prachtige brief aan de ouders De Vries om de hand van hun dochter. Maar toen gooide de wereldpolitiek roet in het eten. Vader De Vries wees een huwelijk af. Hij was een politiek denkend mens en was bang voor een dreigende oorlog met Duitsland. Her bert was nu sinds 1938 door Hitiers annexatie van het Duitstalige deel van Tsjecho-Slowakije Duits staatsburger geworden en vader De Vries zag enorme problemen op zijn geliefde dochter afkomen. Maar de jongelui gaven het niet op, te meer daar Herbert in 1940 naar Friesland ver huisde. Na de Duitse Blitzkrieg werd hij door het Duitse leger aangesteld als architect om de vliegbasis Leeuwarden uit te breiden. Toen gaven de ouders hun bezwaren eindelijk op en Marie Guurtje en Herbert Georg trouwden op 18 juni 1940 in Leeuwarden en betrokken een huis in de Spiegelstraat. Helaas stierf al in de volgende win ter na een lange ziekte moeder Ariaantje, maar de jonge echtelieden waren gelukkig met elkaar. In mei 1941 werd Magdalena Ariaantje geboren en in augustus 1942 Karin Andrea. Het gezin was Huwelijksfoto van Guurtje en Herbert, Leeuwarden, 1940 graag in Friesland blijven wonen. Herbert sprak al vloeiend Nederlands, hield van het land en de mensen en van zijn beroep. Maar, zoals al eerder was gebeurd, kwam de wereldpolitiek tussenbei de. Hij werd door het Duitse leger weliswaar niet als soldaat ingelijfd, waar hij heel blij om was, maar hij moest onmiddellijk naar Duitsland toe om in de oorlogsgebieden als architect te wer ken en vernielde vliegvelden te herstellen. In 1943 besloot Guurtje, zoals Herbert zijn vrouw noemde en zoals we haar in dit artikel alleen nog zullen noemen, met de beide kleine meisjes naar haar schoonmoeder in het beroemde kuuroord Karlsbad te verhuizen. Zij wilde in de buurt van Herbert zijn en het einde van de oorlog afwach ten. In deze moeilijke tijd kwam een positieve ka raktereigenschap van Guurtje goed van pas: zij kon zich snel aanpassen aan nieuwe omstandig heden zij leerde Duits en al gauw beviel het haar goed in het nieuwe land. Al twee weken na het einde van de door Duits land verloren oorlog kwam Herbert op 24 mei 1945 behouden thuis in Karlsbad precies op de vierde verjaardag van zijn oudste dochter Mag dalena Ariaantje, die Leni werd genoemd. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 2 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 16