-42- het dorp en met familie en vrienden. Ze vertelde vaak hoe goed het ging tussen haar beide ouders en dat er tussen hen nooit boze woorden wa ren gevallen. Marietje, zoals ze werd genoemd., ging in het dorp naar school en kon goed leren. Geschiedenis en aardrijkskunde hadden haar bijzondere interesse en het was haar droom om na haar schooltijd in Hippolytushoef naar een school voor vervolgonderwijs op het vaste land te gaan. Dat was echter in de jaren 20 voor een jong meisje van het eiland volledig onvoorstelbaar. De drang om te verder kijken dan het eiland en meer van haar eigen leven te maken had de le vendige dochter waarschijnlijk van haar vader Si mon Pieter geërfd. Dus is het niet verwonderlijk dat onze moeder een levenslange vriendschap onderhield met Jan de Wit uit Stroe en zijn vrouw Nel. Jan was de enige van haar medescholieren die op het vaste land verder mocht leren en later voor de overheid in Amsterdam werkte. bad bij het Oostenrijk se keizerrijk. Als kind van een Duits gezin was hij tien jaar lang Oostenrijks staatsbur ger., daarna werd hij in 1918 Tsjech. Politiek kan soms heel inge wikkeld zijn! Ten tijde van de grote werkloos heid in 1933 had ook de jonge 25-jarige ar chitect geen werk, dus stapte hij op zijn fiets om van Karlsbad naar het noorden te rijden. Hij had over de aanleg van de Afsluitdijk gele zen en wilde zelf dat bouwtechnisch meesterwerk bekijken. Vanuit Friesland komende bewonderde hij de dijk en de enorme sluiscomplexen. s'Avonds stapte hij van zijn fiets op het Kerkplein in Hippolytushoef en vroeg een oudere man naar een jeugdherberg. De man verstond wel zoveel Duits dat hij zeggen kon: "Zoiets hebben we hier niet. Maar kom maar mee!" Dat was Simon Pie ter de Vries en hij bracht de jonge man naar de Belt: "Moeder, ik breng hier een Tsjech mee.", zei hij tegen Ariaantje. Deze was sprakeloos. Herbert Georgzoals Marie Guurtje hem leerde kennen 1933 Ariaantje en Simon Pieter de Vries voor hun huisje aan de Beltongeveer 1936 Al die volgende jaren, tot 1940, woonde zij in het huis met haar ouders. Ook hier was het weer moeder Ariaantje, die erg aan haar dochter ge hecht was en haar in huis hield. Een beroep kon Marie Guurtje in Hippolytushoef niet leren. Ze werkte mee in de kolenhandel van haar vader en hielp haar broer Simon in zijn kapperszaak tot hij naar Haarlem verhuisde. Toen vond er een gebeurtenis plaats die het la tere leven van de jonge vrouw volledig zou ver anderen. In het Duitstalige deel van het sinds 1918 bestaande Tsjecho-Slowakije woonde de in 1908 geboren Herbert Georg Riedl.Toen hij ter wereld kwam hoorde zijn geboorteplaats Karls- Marie Guurtjezoals Herbert haar leerde kennen1933 Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 2 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 15