-41 - door Karin Andrea Szymanozvski, geboren Riedl vertaald uit het Duits door Bob Gorter Simon Pieter de Vries, geboren op 24 mei 1873 en overleden op 16 april 1955, was de jongste zoon van timmerman Pieter de Vries uit Hippolytushoef (1823-1907). Hij was de enige zoon uit huwelijk van Pieter de Vries en Maartje Wagemaker (1829-1921). Het was voor Pieter de Vries zijn derde huwelijk. Simon Pieter de Vries werd visser. In 1901 trouwde hij met Ariaantje Smit, geboren op 9 september 1871 en overleden op 26 december 1940. Zij werkte in de huishouding in de burgemees terswoning van Hippolytushoef. In 1901 werd hun eerste zoon Pieter (f1978) geboren. Hij werd later timmerman in Hippolytushoef. In 1906 kwam de tweede zoon Simon (f1989) ter wereld, die later als kapper werkte, eerst op Wieringen en later in Haarlem. In 1912 kwam dan het derde kind en tot blijdschap van de ouders was dat een meisje, dat zij Marie Guurtje noemden. Al in 1907 was het huisje aan de Belt te klein geworden. De vader van Simon Pieter was gestorven en zijn weduwe Maartje (1829-1921) werd in het gezin opgenomen. Zij woonde nog veertien jaar bij de jonge fa milie en werd 92 jaar oud. Onze moeder Marie Guurtje vertelde ons later hoe liefdevol haar moeder haar schoonmoeder al die jaren verzorgde en haar tot op hoge leeftijd ver pleegde. Zo lang de oude vrouw leefde heeft haar moeder nooit geklaagd. Pas na de dood van haar schoonmoeder gaf moeder Ariaantje toe dat de verzorging vaak heel moeilijk was. Onze moeder vertelde ons vaak dat voor haar breed geïnteres seerde vader het eiland Wieringen eigenlijk te klein was en dat hij graag verder zou hebben willen kij ken. Zijn 23 jaar oudere halfbroer Jan was al met zijn gezin naar Nova Scotia., Canada geëmigreerd en hij zou hen graag hebben gevolgd. Om twee re denen kwam er niets terecht van die plannen: In 1907 verdronken zijn halfbroer en twee volwassen zonen bij het vissen. En: zijn vrouw Ariaantje kon zich totaal niet voor stellen., dat ze ergens anders zou wonen dan op Wieringen en smeekte haar man om toch in Hippolytus hoef te blijven. Omdat hij vaak ziek was en op aandringen van zijn angstige vrouw stopte Simon Pieter met de visserij en begon in 1928 een steenkolen handel aan de Belt. Simon Pieter voelde zich al in zijn jonge jaren betrokken bij de sociaaldemocratische partij en hij heeft jaren lang in de gemeenteraad van zijn dorp gezeten. Hij kon stilistisch goed., maar ook mooi schrijven. Met deze vaardigheden heeft hij veel jonge mannen geholpen die een brief aan de regering wilden schrijven, vooral als het vragen over de dienstplicht betrof. Marie Guurtje had in Hippolytushoef een be schermde jeugd. Weliswaar was er niet veel geld voor het huishouden., maar zij maakte deel uit van een gelukkige familie. Zij onderhielden har telijke betrekkingen met veel andere mensen uit Ariaantje en Simon Pieter de Vries met grootmoeder Maartje, omstreeks 1915 □het leven van Marie Guurtje de Vries (12 SEPTEMBER 1912-11 NOVEMBER 1997) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 2 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 14