^JUDSTE KAART VAN NEDERLAND, 1557 -37- witte schaal weer midden op tafel voor de zo fel begeerde aardappelen. Nadat al het eten bereid was, schudde mijn moe der de grote pan met aardappelen in de daar voor bestemde grote witte schaal, maar het ging niet zo als het moest gaan en er viel een aard appel naast de schaal zo pardoes op tafel. Een van de gasten keek gespannen en met een knor rende maag naar het hele gebeuren en bedacht zich geen moment. Hij sprong van zijn stoel op en greep met zijn volle hand de hete aardappel om hem meteen weer los te laten. Met een rood hoofd keek hij snel in de rondte en stamelde: "sorry! sorry!" Ik was nog zo jong en bij het zien van dit tafereel had ik de grootste moeite om mijn gezicht netjes in de plooi te houden. Het spreekwoord 'Honger maakt rauwe bonen zoet', is hier een duidelijk voorbeeld van. Ach, ja dit is maar een klein voorvalletje van al mijn herinneringen uit de oorlog dat mij heel duidelijk is bijgebleven. door Bob Gorter In de Volkskrant van 27januari 2012 stond een artikel over de vondst van de oudste kaart van de zuidelijke NederlandenHet is een houtsnede, gedrukt in Utrecht door uitgever Vin Borculo. Er zijn wel oudere kaarten en plattegronden bekend, maar deze geeft een overzicht over een groot deel van wat nu Nederland is. "Ze is de betrouwbaarste en oudste overzichtskaart." De kaart is van Trier in Duitsland tot Calais in Frankrijk. Het noorden is niet de bovenzijde van de kaart. Een detail is op de afbeelding te zien. Ik heb de namen Wieringen, Alkmaar en Hoorn er in hedendaagse letters bij gezet voor alle dui delijkheid. Wieringen wordt niet in letters op de kaart vermeld, maar het eiland staat er wel op getekend. We zijn zo gewend dat de bovenzijde van een kaart het noorden is, dat je wel even goed moet kijken om je te oriënteren. De kaart is vermoedelijk gemaakt ter gelegen heid van het bezoek van Philips II aan Vlissingen. Alkmaa Uittioorö* aftw*K* Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 2 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 10