JAFKA IN DE POLDER - 22 - door Ruud Straatman Een grafsteen op het kerkhof van Westerland (gemeente Wieringen). 'Hier rust ons geliefd zoontje en broertje Ale. geb. 9 aug. 1947, overl. 10 aug. 1947. R. Metzlar. G. Metzlar-Rotgans. Jong gestorven, vroeg bij God7 Ik werd op de steen gewezen door de zus van Alle. Zo op het eerste gezicht een van de vele jong gestorven baby's. Triest, maar niet echt opzienbarend. Maar in dit geval is het wel een héél bijzondere grafsteen. De steen is het enige tastbare bewijs van het korte leven van Alle. Hij werd geboren op een zaterdag in Wieringen en overleed op de zondag erna in het ziekenhuis van Alkmaar, een couveusekindje van net drie pond. Vader Reinder wilde op maandag 11 au gustus aangifte van overlijden doen op het ge meentehuis van Alkmaar, maar dat kon volgens de dienstdoende ambtenaar niet, omdat er nog geen aangifte van geboorte was gedaan. Toen Reinder vervolgens in Wieringen aangifte van ge boorte wilde doen, kon dat niet, omdat de baby al overleden was. Daar bleef het bij. Alle is nooit geboren en niet overleden. Reinder stuurde 11 augustus wel een telegram aan zijn ouders in Friesland: 'Vrouw bevallen kind overleden. Geertje goed. Reinder'. Moeder Geertje heeft haar hele leven moeite gehad met het idee dat zoontje Alle nooit ergens ingeschre ven is. Zus Vola heeft later geprobeerd om Alle alsnog in de boeken van de burgerlijke stand te krijgen. Volgens de gemeente Wieringen waren er alleen mogelijkheden als een van de ouders, de dokter of de vroedvrouw nog in leven was ge weest, maar die zijn allemaal al overleden. Het enige document dat dus met naam en toenaam verwijst naar Alle, is zijn grafsteen. Op zich ver dient dat al het predicaat kafkaësk. Om het al lemaal nog wat bizarder te maken is op de graf steen zijn naam verkeerd gespeld door de steen houwer: Ale in plaats van Alle. En op de website zerken.nl zult u vergeefs zoeken naar Ale Met zlar, want daarop staat de naam van de zerk ge ïndiceerd op naam van Ale Metselaar*). De wer kelijkheid is soms vreemder dan de verbeelding. METZLAR JDMG SE kafkaësk kafkaiaans. Franz Kafka (1883-1924) was een van de belangrijkste schrijvers van de twintigste eeuw. Zijn werk heeft soms een nacht merrieachtige, onheilspellende sfeer waarin de bureaucratie en de onpersoonlijke maatschappij steeds meer greep krijgen op het individu. Zijn belangrijkste boeken zijn Het Slot en Het Proces. (Bob Gorter) Aanvullende informatie (met dank aan Gea Klein-Hamming) Vola Schaafstra Metzlar, de zus van Alle, heeft het artikel aangedragen in Den Haag. Zij is daar een dag per week vrijwilliger in het grote archief. Het onderwerp kwam ter sprake tijdens een ge sprekje met de club vrijwilligers. Ruud Straat man heeft er toen een artikeltje van gemaakt voor het blad Genealogie. Het overleden jongetje Alle heeft een broer, Piet, die in de Wieringer- meer woont en twee zussen, Vola en Annie. De kinderen wisten toen van dit geheel niets af, er werd niet over gesproken. Het jongetje is op de Haukes, Wieringen geboren. Het adres van Vola is: Ereprijsweg 18, 1508 CV Zaandam. Op de website is de naam nu veranderd in Metzlar Bovenstaand artikel is met toestemming van de schrijver Ruud Straatman overgenomen uit Genealogie, tijdschrift voor familiegeschiedenis, nummer 2, juni 2011. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 1 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 23