- 19 - trom vertrokken". Later werd hij vrijgelaten, maar hij mocht zich niet meer in de provincies Noord-Holland en Utrecht vestigen. Zelfs me vrouw Kolff moest de gemeente verlaten. Hij werd vrijwel direct opgevolgd door NSB- burgemeester Van Diemen, die in de ogen van de Duitsers beter voor de functie geschikt was. Nadat hij al ongeveer een jaar in functie was, wordt zijn installatie beschreven in het Dagblad voor Noord-Holland van 5 juli 1943. Na een toespraak in het Duits en Nederlands werd hem de ambtsketen omgehangen. Burgemeester Van Diemen zelf zei dat het in deze tijd niet wenselijk was om boven de partijen te staan! De Duitse be zetter werd gehaat omdat zij niet begrepen werd. Na de oorlog, in juni 1947, moest burgemeester Van Diemen terecht staan voor een speciaal tri bunaal in Alkmaar. In 1945, na de bevrijding, keerde Louis Charles Kolff weer terug als burgemeester van Wierin- gen. Voor die tijd, ook in 1945, was hij enkele maanden waarnemend burgemeester van Anna Paulowna. Pas in 1947 kreeg hij officieel rechts herstel, zoals blijkt uit een brief van de Com missaris der Koningin in Noord-Holland van 29 oktober 1947 be treffende een beschik king van de minister van Binnenlandse Za ken. Hij was erg gezien bij de bevolking. Als hij met zijn grote auto over het eiland reed, groette hij iedereen vriendelijk. Ontslag aan burgemeesters. De Flevo-Bode, uitgave van de stichting Nieuws- en advertentieblad voor Wieringen, Wieringer- meer en omstreken verhaalt in een krant van zaterdag 12 juli 1947 van het zilveren ambtsju bileum van burgemeester Kolff. Het was deze keer geen hele pagina, maar het nieuws werd wel groots gebracht met de foto van L.C. Kolff die ook in dit artikel staat. Het feest was in de foyer Cinema De Haan. Er waren veel cadeaus en bloemen. Mevrouw Kolff kreeg een fraai 'bouquet' aangeboden. De lunch werd gebruikt in hotel De Haan. 's Middags was er een receptie. Om acht uur 's avonds was er een défilé naar het Succesterrein, voorafgegaan door de Harmonie. Bevolkingsgroei Wieringen van 1880 tot 1933. (Grafiek Bob Gorter) Bij zijn afscheid in 1958 werd teruggekeken op de lange periode dat hij hier burgemeester was. In die 36 jaar was er heel veel veranderd. Zo was Wieringen in het begin van zijn ambtsperiode nog een eiland, zonder waterleiding en elektra. Uit de Schager Courant van zaterdag 28 juni 1958: Bedtijd Bijna anekdotisch is het verhaal van 'het eerste licht op Wieringen, waarvan het schijnsel overigens tot Hippo bleef beperkt. Hier was namelijk een coöpe ratieve centrale opgericht, welke met de dagelijkse stroomlevering eerst begon bij het invallen van de duisternis en dan nog slechts voor een beperkte duur. Want even voor elf uur 's avonds viel de centrale en daarmee de stroomsterkte terug op halve kracht en dat zoas dan het sein om naar bed te gaan. Zo 'n vijf minuten later floepte het hele zaakje uit en viel de nacht over het dorp. Er is echter geen regel zonder uitzondering en die gold ook hier. Bij bijzondere om standigheden, bijvoorbeeld een bevalling, bestond er een mogelijkheid tot dispensatie. Werd de centrale tij dig verwittigd en werd daarbij tevens een flink bedrag voor de kosten op tafel gelegd, dan bleef het zaakje doordraaien. Aangezien het hele dorp hier dan van meeprofiteerde, wist men aldra waar er iets aan de hand moest zijn De voornaamste middelen van bestaan waren de landbouw, de visserij en de wiervisserij. Als gevolg van de Zuiderzeewerken verdubbelde het aantal inwoners van de gemeente in enkele ja ren. Wieringen was geen eiland meer. Er was een drukke afscheidsreceptie in hotel De Haan. L.C. Kolff jr. kreeg de gouden legpenning behorende bij het ereburgerschap van Wieringen. In oktober 1963 werd aan de oud-burgemees ter, die toen in Zutphen woonde, door het ge- Van 14 Augustus 1942 is onmid dellijk ingaand ontslag verleend aan: mr. 33. Breebaart als burge meester van Zijpe; mr. H- D. A. van Keener, als burgemeester van Bergen iN. H.l; L C. Kolff als burgemeester van WielingenG. Loggers, als burgemeester van Wieringermeer; J. C. Haspels afc) burgemeester van Enkhuizen; S. M. Micldelhoff als burgemeester van Hoogkarspel; mr. H- C. Leem horst als burgemeester van Hoorn; jhr. J. p. W, van Doorn als bur gemeester van Heemstede; H. C. J- Gunning als burgemeester 7an ler. «?ke: mr. H. N Baron Schimrnel- penninck van der Oye, als burge meester van Kloetiiige; S van Hoeve ala burgemeester van Zaam- slag; El en baas als burgemeester van 's Heer Arendskerke: jhr. A- van Citters ais burgemeester van Burgh; J. L. Drogmans als burge. meester van Koudekerke (Z.); jhr- mr. J. H. Q Roei; als burge meester van Haamstede; L H. van Julsingha als burgemeester van Delfzijl. Aantal inwoners van de gemeente Wieringen 1880 tot 1933 7000 6000 5000 4000 3000 2000 1000 0 1880 1890 1900 1910 1925 1926 1927 1928 1929 1930 1931 1932 Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 1 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 20