- 18 - Het burgemeestersgezin Kolff jr. In de serre van de villa Wiron aan Elft 9 thans locatie nr. 15) te Hippolytushoef De foto dateert van rond 1926. Vl.n.r burgemeest Kolff jr. met zoon Louis Charles, Nicoline Cornelia Jacoba, Mevr. C.M. Kolff-Van Heurn en Jacob a Elisabeth het te bemachtigen. De visotter komt hier zeldzaam voor: het is een visetend dier, dat ook schade aan de netten toebrengt. Burgemeester Kolff heeft het kada ver gekocht om op te laten zetten." (Spelling aange past, B. G.) genomen en eerst op gesloten in Den Hel der. Later werd hij als gijzelaar geïnterneerd in het voormalig groot seminarie in Haaren en vervolgens in het kleinseminarie te St. Michielsgestel, beide plaatsen in Noord Brabant. Een angstige tijd, want er werden van tijd tot tijd gijze laars doodgeschoten als represaille voor an ti-Duitse acties. Per 14 augustus 1942 werden er in Nederland vele burgemeesters officieel ontslagen, zo ook dus burgemeester Kolff van Wieringen. In een Duitsgezinde krant stond toen te lezen: "Burgemeester Kolff met stille Toen er in augustus 1940 tien bommen neerkwa men in Westerland was hij spoedig ter plaatse. Een Engels vliegtuig dat met een Duits toestel in gevecht was, had tien bommen moeten lossen, waarvan er negen in een weiland terecht kwa men. De boerderij van J. Kooi Gzn. werd toen zwaar beschadigd en de weduwe Vermeulen- Doves, die aan de overkant woonde, kwam om het leven. Ook een vierjarig meisje De Vries werd gedood. Er waren ook gewonden. L. C. Kolff jr. werd in 1940 herbenoemd tot burgemeester van Wieringen. Niet zoals altijd voor de oorlog gebeurde door koningin Wilhel- mina, maar door de secretaris-generaal van de door Duitsland ingestelde regering. In de vorige raadsvergadering had de burgemeester al gezegd dat zijn ambtsperiode "voorlopig" was verlengd. Tijdens de oorlog probeerde hij voorzichtig om te gaan met het feit dat de Duitsers het hier voor het zeggen hadden. En zo goed en kwaad als het ging zijn functie uit te oefenen. Dat heeft hem niet veel geholpen, want op 13 juli 1942 bereikte hem een verzoek om een be spreking bij te wonen op het provinciehuis in Haarlem. In de vergaderzaal werd hij gevangen De zusters Kolff in Wieringer klederdracht. Voorbereiding voor het feest in Amsterdam in 1938 ter gelegenheid van het 40-jarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina. De al eerder genoemde "lange TrijnTrijntje Mulder) is hier aan het werk. (foto Zuiderzeemuseum Enkhuizen Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 1 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 19