- 12 - Pol genaamd 'Het Schippershuis' voor 625,00. Dat het om een groot huis ging, bewijst wel de volgde omschrijving uit de verkoopakte. Het is een hecht, sterk en wel doortimmert huis van ouds genaamd 'De Oranjeboom'. Dit huis be vond stond in het voornaamste deel van het dorp Hippolytushoef, tegenover de kerk, raadhuis en nieuw schoolgebouw. Door stand en ligging uit nemend geschikt tot alle inrichtingen en alwaar vroeger eens een slachterij en logement, later een winkel en tapperij is uitgeoefend geweest, ook geschikt om naar verkiezing in tweeën bewoond te worden. Voorzien van Welput, regenbak en an dere gerieflijkheden. Arie Poel en Maartje Wijn Toen Arie Poel (gemeente secretaris) en Maartje Wijn op 4 juli 1847 trouwden trokken zij in bij haar vader, Jan jr. Het huis was immers groot genoeg. In 1850 wonen, nu hebben de huizen andere huisnummers, in de Hoofdstraat te Hip polytushoef op nummer 60 Jacob Koorn (bak ker), op 61 GerlofVeerdig (winkelier), op 62 Jan Wijn (onderwijzer der jeugd), op 63 Arie Poel (gemeentebode) en Maartje Wijn, op 64 de we duwe Dieuwertje Smit en op 65 Evert Pot (tim merman). In dit huis was in de jaren '70 en '80 van de vorige eeuw 'Het Wapen van Wieringen' gevestigd. Om een indruk te geven over welk ge deelte het in de Hoofdstraat gaat: vanaf Kings &Queens tot waar nu de tandarts Acress is ge vestigd. Het pand van de familie Wijn is nu de Pizzaria. Na het overlijden van Jan's vrouw, Ariaantje Tij- sen worden de huizen op een veiling in 1876 te koop aangeboden. Het huisje van Dieuwertje Smit wordt gekocht door Jan Poel jr., in 1877 aan Frans Pot (schipper), in 1884 aan Jacobus Poppen (timmerman) en later is Hoofdstraat 2 overgegaan naar weduwe Oedzes en werd het een kledingzaak. Het huis van Jan Wijn jr. wordt gekocht door zijn dochter Maartje Poel-Wijn voor 1020,00 en verhuurt zij een gedeelte aan haar broer Jan (voor Wieringen de 3e generatie Jan Wijn). Daar de huizen weer eens vernummerd waren woonde in 1880 op nummer 119 de weduwe Maartje Poel Wijn (naaister) en op nummer 199a haar broer Jan Wijn (werkman). Na haar overlijden in 1882 wordt het geërfd door haar kinderen en komt het in 1898, door uitkoop van zijn zusters, op naam te staan van Nanning Jan Poel (timmerman) die het huis in 1899 grondig verbouwde in een huis groot 75 centiare en een huis groot 4 are en 34 centiare. Kadaster nummers C 3422 en 23. Nan ning Jan Poel ging er zelf niet wonen, hij had een groot huis met werkplaats en schuur op de Elft. In 1900 waren de bewoners Maartje Poel en haar oom Jacobus Wijn (koster) op nummer 112 a en Pieter Asjes (schipper op nummer 112. Wanneer Gerritje Kaan, de vrouw van Jan Wijn jr., in 1908 overlijd vindt er een boedel deling plaats en krijgen de dochters Maartje Poel en Antje Poel het gehele onroerend goed zijnde de twee eerder genoemde huizen toebedeeld. Na het overlijden van Maartje vindt er in 1926 weer een scheiding en deling plaats en komt het op naam te staan van Pieter Veerdig (landman), echtgenoot van Antje Poel. Het huis werd toen verhuurd aan Pieter Jacobus Lont en bestond uit een werkplaats Kerkplein 9 en een woonhuis Kerkplein 10. In 1930 wordt Kerkplein 9 (werkplaats) ver bouwd en verkocht aan Arend Wouter Berkhout (vertegenwoordiger van de P.E.N.) en Daniel Nieuwbuurt (postambtenaar). Het andere ge deelte blijft nog van Pieter Veerdig. Maar in 1932 wordt dit dan ook aangekocht door Daniel Nieuwbuurt nadat hij zijn deel van het eerder ge kochte huis had overgedaan aan A.W. Berkhout. Na een verbouwing in 1933 ontstaan er twee huizen met tuin. Kerkplein 9 C 4432 groot 52 are en 54 ca en Kerkplein 10 C4431 groot 2 are en 55 ca. In 1937 wordt door Berkhout nog een stukje bijgebouwd en staat dan omschreven als C 4705 huis, schuur en erf, groot 2 are en 60 ca. De twee panden zijn door Sietse Berkhout weer verbouwd tot één geheel, Elektro Technisch Bu reau. Ook het huisje van de dames Lont bestaat nog, nu bewoond door PaulW.J. van Medevoort. ReijerWijn, de derde generatie Wijn als onderwijzer op Wieringen. De onderwijzers traditie is voort gezet door de zoon van Jan jr. Reijer, die onderwijzer werd te Oosterland maar later vertrok naar Den Helder. Hij trouwde op 3 oktober 1858 met Guurtje Kossen uit Wieringerwaard. Twee van hun drie kinderen zijn eveneens in het onderwijs gegaan. De oudste zoon Jan overlijdt twee dagen na de geboorte. Meijert begint in 1849 als hulponder wijzer te Hippolytushoef en is van 1851 tot 1865 hoofdonderwijzer te Nieuwe Niedorp. Eerst als plaatsvervangend maar in 1859 krijgt hij een vas- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 24e jaargang nr. 1 - 2012

Op de Hòògte - Wieringen | 2012 | | pagina 13