- 95 - ONCORDIA IN HIPPOLYTUSHOEF door Maartje Mulder-Bais Concordia speelde altijd een belangrijke rol in het uitgaans- en verenigingsleven van Hippolytushoef. Dit is de aanleiding om de bijna 100-jarige geschiedenis van het historisch pand op papier te zetten. De eerste eigenaar van Concordia was Jacob Bruul. Jacob Bruul In 1906 gaf hij opdracht om Concordia te bou wen. Jacob Bruul werd in 1882 op Wieringen geboren, en kwam uit een gezin met vier kinde ren. Hij trouwde met deWieringse Gerritje Lont. Toen hij in juni 1906 zijn nieuwe bedrijf doopte tot concertzaal "Concordia" gingen ze daar ook wonen. Ze waren toen 24 en 22 jaar oud. Samen hebben ze met hard werken hun bedrijf opge bouwd. Hun gezin was compleet toen hun twee dochters Trijnie en Annie waren geboren. Naast het cafébedrijf had Jacob Bruul ook een taxibe drijf en een stalhouderij. Hij reed toen Wieringen nog een eiland was met de postkoets met gasten en bagage zijn route naar de haven De Haukes en met de arrenslee naar Den Oever. Een belangrij ke gast was in die tijd de op Wieringen verblijven de Duitse Kroonprins. Na het gereed komen van de korte Afsluitdijk werd het ziekenvervoer vanaf Wieringen, omdat er nog geen ziekenauto was, verzorgd door onder meer taxibedrijf Bruul. La ter werd dit bedrijf door S. Halfweeg voortgezet. De zaal kreeg in 1908 een muurschildering met enkele symbolische voorstellingen van de Wie- ringer landschapsschilder Piet Bruul. Deze zaal fungeerde tevens als bioscoop. Van deze bioscoop hebben hun dochters Trijnie en Annie ook volop genoten, want als ze keurig in hun nachtpon naar bed waren gebracht, klommen ze stiekem, toen hun vader en moeder weer aan het werk gin gen, hun bed uit om in nachtpon door een kier in de garderobe de hele film te volgen. Voor Ja cob Bruul werd Con cordia te klein. In 1930 werd het gebouw voor het eerst verbouwd en aanmerkelijk verruimd. Dat was nodig want er waren veel toneel en muziekuitvoeringen. Klaar voor het rondbrengen van de vracht Jacob Bruid Ml Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höögte" - 23e jaargang nr. 4 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 4