- 120 - Jan zijn geboren uit het tweede huwelijk van hun vader. Jan overlijdt op 21-jarige leeftijd. Lijsbeth blijft ongehuwd en heeft een winkel in haar ouderlijk huis. Dit pand bestaat nog steeds en wordt nu be woond door de familie P. van Medevoort, Kerk plein 12. Op 14 april 1860 bepaalt Lijsbeth "ziek te bed liggende" onder andere het volgende: "Ik legateer aan de Doopsgezinde diaconie dezer Gemeente Wieringen de somma van Een dui zend Nederlandsche Guldens in gereed geld, vrij van alle belastingen te voldoen zes maanden na mijn overlijden door mijne na te noemene uit voerders van deze mijnen uitersten wil". Iets of iemand doet haar van gedachten verande ren, want twee dagen later, op 18 april herroept zij alle vorige testamenten en laat een nieuw op maken. Ze is nog steeds ziek te bed liggend, echter haar verstand volkomen machtig". In dit nieuwe testament maakt zij de volgende bepa ling: "Ik legateer aan de Doopsgezinde Gemeente van dit eiland Wieringen, en wel eerstelijk te weten: Een huis en boomgaard met al hetgeen daartoe door aard en bestemming behoort, staande en gelegen aan het dorp Hypolitushoef binnen deze Gemeente Wieringen en voorts op den perceels- gewijzen kadastralen legger dier gemeente aange wezen in sectie C, onder de nummers en grootte als volgt, onder nummer 2222 boomgaard, groot vijftien roeden twee en zestig ellen, onder num mer 2223 Huis, groot vier en dertig ellen, onder J(ippoiitushoef, Wieringen nummer 2224 Huis groot zes en dertig ellen, in eigendom. En ten anderen nog eene Somma van Drie duizend Nederlandsche guldens in gereed geld vrij van alle belastingen, te voldoen twaalf maanden of een jaar na mijn overlijden, welke som ik begeer in het geval van het bouwen van een nieuw bedehuis voor de genoemde Gemeen te aan het dorp Hypolitushoef alhier, daar voor of zoo ver zulks zal kunnen strekken deze som zal moeten worden aangewend, en wel om 't gemeld bedehuis in den genoemden boomgaard te doen plaatsen, met deze bepaling nogtans dat aan de tijdelijke Leraar der Doopsgezinde Gemeente al hier het vrije en ongestoorde vrugtgenot van op- gemelde Huizingen en boomgaard zal genieten en bij deze gelegateerd wordt". Eén van de twee getuigen bij het opmaken van dit testament is ds. N. Pott, leraar der D.G. Wie ringen. Lijsbeth Veerdig overlijdt twee dagen later en dit heeft nogal wat gevolgen voor de D.G.gemeente. Er waren op dat moment twee kerkgebouwen, Vermaningen genoemd, één op Stroe en één in de Elft. De laatste was dringend aan herstelwerk toe en hiertoe waren reeds plannen gemaakt. Het tes tament van Lijsbeth Veerdig bracht, zoals eerder vermeld, nogal wat verandering in deze plannen. Besloten werd, om de Vermaning in de Elft af te breken en een nieuw kerkgebouw "in de boom gaard" te Hippolytushoef te bouwen. Het bedrag van f.3000.- is vrij van successierech ten, de grond is geschonken, Rijk en Provincie dragen ieder 1000.- bij en een collecte onder de eigen leden brengt 300.- gulden op. Niet temin is het bedrag van de laagste inschrij ver, Pieter Brugman uit Nieuwe Niedorp, 8145.-, zodat er nog een tekort van bijna 2800.- is. Collectes bij zustergemeenten en een schenking uit Am sterdam van 1000.- zorgen ervoor, dat het benodigde geld bij el kaar komt en met de bouw kan worden be gonnen. Het huis van Lijsbeth Veerdig aan het Kerplein Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 23e jaargang nr. 4 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 29