D OOPSGEZINDE GEMEENTE AL EEUWEN OP WlERINGEN - 118 - samengesteld door Tan Lont-Lont, Jan Lont Czn. en Gea Klein-Hamming Het jaar 2011 is een bijzonder feestelijk jaar voor de doopsgezinde gemeente op Wieringen. Het is vierhonderdvijfenzeventig jaar geleden dat Menno Simons als kerkhervormer en grote inspirator van de wederdopers-beweging het doopsgezind denken vorm gaf Hij stierfin 1561. In 1735 werd het Doopsgezind Seminarium als particuliere predikantsopleiding van de Amsterdamse doopsgezinde gemeente opgericht. Dit jaar is het ook tweehonderd jaar A.D.S. Algemene Doopsgezinde Sociëteit. DeVermaning aan deVermaningssteeg te Hippolytushoef werd gebouwd en geopend in 1861. De eer ste vrouw die in Nederland predikante werd was de doopsgezinde Anna Zernike. Zij werd in 1911 predikante in de Friese plaats Bovenknijpe, nu De Knipe, gemeente Heerenveen. Op een na mooie ronde getallenrespectievelijk 475, 450,276,200,150 en 100 jaar geleden, aanleiding tot een artikel in Op de Hoogte. Menno Simons, 1496-1561, werd in Utrecht tot katholiek priester gewijd en in 1524 aan gesteld als kapelaan in Pingjum, Friesland. Hij voelde zich aangetrokken tot Luther en later tot Huldrych Zwingli. Rond 1531 raakte hij onder de indruk van de uit Zwitserland stammende anabaptisten, ook wel dopers of wederdopers genoemd. Toch liet hij zich in 1532 tot pastoor te Witmarsum benoemen. Hij preekte vurig te gen de militante praktijken van Jan van Leiden en Jan van Batenburg en was streng op de le venshouding. Drie jaar later liet de katholiek ge doopte Simons zich wederdopen. In verband met de vervolgingen vertrok hij in januari 1536 naar Groningen en Oost-Friesland. Hij was vooral ac tief in wat nu Nedersaksen en Sleeswijk-Holstein in Duitsland is. Zijn aanhang is dan nog in de minderheid maar de mennonieten zouden la ter, vooral in Noord-Amerika, de hoofdstroming van de Doopsgezinden worden. Menno Simons overleed op 65-jarige leeftijd te Bad Oldesloe en hij ligt daar begraven onder een linde die naar wordt aangenomen door hem zelf is geplant. Op 11 september 1878 werd bij zijn geboortedorp ter nagedachtenis aan Simons een monument onthuld. De kerken op Wieringen worden in 1845 door O. G. Heldring, in deze tijd zou hij als schrijver van een reisgids worden genoemd, beschreven als 'vervallen en weinig bezocht'. De Wieringers wa ren geen kerkgangers, wanneer men ging was het hoofdzakelijk voor de predikant. Gemengde hu welijken waren dan ook niet vreemd. Zo trouwde de doopsgezinde dominee Nicolaas Pott met de rooms-katholieke Maartje Pelder. Dit werd geac cepteerd. Dominee N. Pott Binnen de doopsgezinden kende men drie stro mingen, Friezen, Vlamingen en de Waterlanders uit Noord Holland. De Friezen hebben zich in 1639 in een genootschap verenigd, in 1841 kwam er een fusie tot stand met de Waterlan- der of Rijper Sociëteit. In de 18e eeuw waren de verschillende opvattingen tussen de stromingen 3 Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höögte" - 23e jaargang nr. 4 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 27