D e familie Vermeulen - 117 - door Gea Klein - Hamming Jan Vermeulen Wz. overleed op 3 februari 1911 te Westerland. Deze tak Vermeulen vindt zijn oor sprong in de Betuwe, in het Gelderse plaatsje Drumpt vlakbij de Hanzestad Tiel. 'Drumpt, is een dorp in de Thielervoaard een groote halve myl van de stad Thiel gelegen. Dit dorp heeft zyne huizen zeer ongeregelden de boerenvooningen staan daar in niets andersalsof ze uit een mande uitgestort zvaren. Het zoogenoemde Thielsche veld, strekt zig daar midden door heen\ Zo is Drumpt vermeld in een 18e eeuwse plaatsbeschrij ving van Gelderland. Vanaf 1818 tot en met 30 juni 1956 behoorde Drumpt tot de gemeente Wadenoijen daarna gaat het op in Tiel. Grote Hanzesteden, als Tiel zochten voor de handel contact met kleinere dorpen en steden in hun achterland waardoor boeren en werklieden vooral in de VOC-tijd, de 17e en 18e eeuw, gewezen werden op nieuw te ontwikkelen gebieden en kansen. Op Texel waren en werden diverse nieuwe polders aangelegd, wat er voor zorgde dat een grote hoeveelheid extra landbouwgrond beschikbaar kwam. De boeren die zich in de nieuwe polder vestigden kwamen uit verschillende streken in Nederland en zelfs daarbuiten. Vermoedelijk is dit de reden dat voorouder Jan Vermeulen vanuit Drumpt vertrok naar Texel. Tussen 1765 en 1768 komt ene Jan Vermeulen, zoon van Jan Vermeulen en Cornelia Mulch- huijsen (dochter van een meester-kleermaker), en diens vrouw Frenske van Heun, met hun vijf kinderen uit Drumpt naar Texel. Het zesde kind, Jan, is in 1761 in Drumpt overleden. Zij vestig den zich daar als 'dirigerend boer' in de nieuwe polder Hoornenburg. Zij hebben enkele werkne mers in dienst. Met de inpoldering van Hoor nenburg is het niet best afgelopen, uiteindelijk in 1796 moest het land weer aan de zee worden prijsgegeven en bleven de gronden drijven. Tot dat zij in 1846 weer werd bedijkt als de Prins Hendrikpolder. De kinderen van Jan en Frenske Vermeulen-van Heun zijn allen in Drumpt geboren en vinden hun verdere weg op Texel en Wieringen. Geurt (Gerrit) gedoopt 10 maart 1754, Cornelia Jans, gedoopt 11 juli 1756, zij trouwt met een van de werknemers Hendrik Klaasz. Klaassen, Sophia Jans, gedoopt 1 januari 1758, Maria, gedoopt 23 december 1759 en Jan, gedoopt 15 januari 1764. In de mannelijke lijn zijn de voornamen Jan en Willem, in de vrouwelijke lijn Maartje en Neel- tje en in beide lijnen C(K)ornelis of Cornelia, dé voornamen die veel in de familie voorkomen en traditioneel worden doorgegeven. De oudste zoon Geurt (Gerrit) vertrekt in 1771 definitief naar Wieringen. Hij bezocht daarvoor, vanwege werkzaamheden regelmatig de molens op Wie ringen en maakt hier kennis met de zestien jarige Hillegond Cornelis Annes, waar hij een jaar later op 24 mei 1771 te Hippolytushoef mee trouwt. Het echtpaar krijgt vijf kinderen, Jan, Barbertje, Cornelis, Neeltje en Antje. Allen te Westerland geboren. De oudste zoon Jan Gerritsz, wordt ge boren op 9 februari 1778, trouwt op 1 april 1809 met de negentien jarige MaartjeWillems de Boer. Het echtpaar krijgt tien kinderen onder wie Wil lem, die in 1813 wordt geboren. Willem trouwt op 18 augustus 1839 met Maartje de Vries. Het echtpaar krijgt zes kinderen. Jan is van beroep boerenknecht en kuiper. Een kuiper vervaardig de vaten als haringtonnen, wijn- en biervaten en pers- en opslagkuipen. De verschillende produc ten, die in de vaten moesten worden opgeslagen, stelden verschillende eisen. Haringvaten waren van de allerhoogste kwaliteit en werden in die ja ren veel op Wieringen gebruikt. De volgende generatie begint in mannelijke lijn niet met Jan, het is de vader van de bruid, Pie- ter Pietersz de Vries getrouwd met Maartje Of- kes Sligt, die zijn naam aan de oudste zoon mag doorgeven. De tweede zoon wordt weer een Jan Vermeulen, geboren 21 augustus 1842 te Wes terland en deze Jan overlijdt op 3 februari 1911 en ligt begraven te Westerland. Hij trouwde op 24 mei 1874 met zijn nicht, Maartje Vermeulen, dochter van Cornelis Vermeulen en Trijntje Zo merdijk. Het echtpaar krijgt drie kinderen, te we ten Willem, Kornelis en Cornelis. Met dank aan Willem Vermeulen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 23e jaargang nr. 4 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 26