- 109 - 1945 weer terug gegaan naar Den Helder. Mijn jongste zus is in 1941 in Den Oever geboren. De oude bewoner woonde nog in het huis maar omdat met het grote gezin erbij de situatie niet bepaald goed was, is hij naar een ander adres vertrokken. Met een aantal broers sliep ik op de achterkamer die uitkeek in de richting van het Wad. Ik weet dat mijn vader elke dag naar Den Helder vertrok om zijn werk te verrichten op de Rijkswerf. Er moest ten slotte brood op de plank komen. Later besefte je dat de ritten van en naar het werk niet bepaald vrij van gevaar wa ren. Beschietingen of iets dergelijks konden zich altijd voordoen. In principe ging hij met de bus, maar het is evengoed mogelijk dat hij met goede weersomstandigheden op de fiets ging. Hoe we naar Den Oever zijn gegaan is voor mij een blinde vlek en van de eerste jaren weet ik natuurlijk niets. Pas toen ik kon lopen en ook alleen op straat mocht kreeg ik een beetje een indruk van de omgeving. In mijn beleving was de Hofstraat een brede straat. Maar dat komt on getwijfeld doordat jezelf klein bent. Want kom je er later terug dan zie je dat de breedte tegenvalt. Namen en families Ik herinner mij de familie Dijkstra die naast ons woonde en aan de rechterkant de familie Jorna. Op de hoek van de Dijkstraat was de winkel van Nan Metselaar. Hij verkocht onder andere speel goed en woonde zoals gebruikelijk achter de zaak. Soms mocht ik bij hen binnen en kon dan met een grote metalen hijskraan spelen. Een stukje verderop een (Spar- de Vries?) kruidenier en in de Zwinstraat de bloemenzaak van Houwing en in de Dijkstraat woonde de familie Verwoerd. Ook de broer en zus van mijn moeder woonden op Wieringen. Mijn tante Saar Kraak-Steeman met haar gezin in de Hofstraat in de richting van de Gasthuisweg. Haar man Piet had er een schil dersbedrijf. Zoals al vermeld woonde mijn oom Dirk Steeman met zijn vrouw Martha Steeman- Kaminski en kinderen in de boerderij aan het eind van de Hofstraat. Het terrein voor de boer derij was de eindhalte van de NACO buslijn. Ik meen mij te herinneren dat ook hun ouders - Jan Steeman en Johanna Steeman-Stierman in Den Oever woonden en wel in de Bakkerstraat. Schoolactiviteiten En wat is er dan nog meer te vertellen aan 'oor- logs' herinneringen. Veel is aan mij voorbij ge gaan. Mijn oudere familieleden moesten uiter aard naar school en wel de Christelijke Lagere school aan de Zwinstraat. Ik zelf ging op een ze ker moment naar de kleuterschool die achter de lagere school stond met onder andere jufrrouw Hillie Verfaille. Op de achterkant van de foto die ik nog heb, staat geschreven: "Dit is de kleinste klas van de kleuterschool te Den Oever. Jongens 24, meisjes 14, totaal dus 38 kinderen". Deze foto staat ook in het boek van Johan Oedzes. Er komt bij mij een herinnering boven van één witte emaillen afwasteil waaruit we een sinaasappel kregen. Hoe vaak dat gebeurde en waar ze van daan kwamen weet ik niet meer. Nel en Daan Bok aan de wandel Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höógte" - 23e jaargang nr. 4 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 18