- 105 - Het werd een mooie tijd, er waren de veelbe sproken "deunen" op zaterdagochtend van de Wieringer kermis en op nieuwjaarsdag (Nieuw jaarsbal) en de grote evenementen met toparties ten zoals Andre Hazes, Herman Brood (die het de beste akoestische zaal van Nederland vond), Normaal en de Dijk, dat er zelfs nog een singeltje over maakte: "Nergens is de zaal zo stroef als in Hippolytushoef Voor de vrolijke noot met kermis zorgden onder andere De Havenzangers, Imca Marina, Manke Nelis en Sugar Lee Hooper. De Wieringer band The Telstars en later De Spoetniks speelden vaak in Concordia. Maar er waren ook de recepties waar een groot deel van de Wieringer bevolking zich bij betrok ken voelden, zoals het afscheid van de artsen Zandvoort en Brommer. En dan was er de bruiloft die net werd gevierd toen op heel Wieringen ineens de stroom uitviel. De zaal was toevallig gevuld met brandweerman nen, die hun eigen aggregaat haalden. Zo kon het feest voortgezet worden. Op de Nieuwjaarsdeun werd vaak het overgebleven vuurwerk afgestoken in de zaal. Dat mocht later om veiligheidsredenen niet meer en daarom werden er voor het Nieuw jaar 1980 pamfletten opgehangen, waarop stond dat het feest meteen zou worden gestopt als er vuurwerk zou worden afgestoken. De politie was van te voren al gewaarschuwd. Toen er toch knal len kwamen werd de zaal ontruimd. Er ontstond buiten een massale vechtpartij tussen "de goe den" en "de kwaden", maar het resultaat was dat het nooit meer gebeurd is. De familie Sneekes ging met zijn tijd mee, want de oude lcaasfa- briek, later nog benut als fietsenstalling, werd in 1981 omgebouwd tot Waddenzaal. Deze werd gebruikt voor partijen, vergaderingen en recep ties en was tevens de plek voor de kermismatinee voor het oudere publiek. Later kwam er nog een keuken in de steeg bij. Zo werden twee gedeelten één complex. Het horecapersoneel van Concor dia werkte daar vaak jarenlang en ging mee van "eigenaar naar eigenaar". Werkte Jolanda Bles er al jaren in de huishouding, later kwam Marga Smit die er vijfentwintig jaar heeft gewerkt. Ger- rit Dikken stond bij de deur en Steve Jonas die in het bedrijf kwam werken, ontpopte zich als een "duizendpoot". Er waren veel jongeren waaron der Jan Klaaren, Diana Werkhoven, Jan Verfaille, Jitse Veling, Rene Mosterd en vele anderen. In de jaren negentig kwam er een grote verandering, glas werd plastic. Deze plastic glazen (geen weg- gooiglazen) werden gebruikt op dansavonden en met kermis. Het schoonmaken met kermis was altijd een hele klus. Er waren in die tijd al water zuigers, waar men met kermis dan maar "bier en modder" zuigers van maakte. Omdat het woon huis in Concordia te klein werd voor een gezin met vier personen verhuisde de familie Sneekes in 1990 naar de Rijksstraatweg. Na nog een laat ste verbouwing in 1996 werd in 1997 het roer omgegooid. Concordia werd ingericht in de sfeer van een oud pakhuis. Het werd vormgegeven door Marco Roodzand. Voor de inrichting is ge bruik gemaakt van allerlei antiek en curiosa. Het was de meest ingrijpende interieur verbouwing van de afgelopen 91 jaar. Er is in en na de jaren negentig veel veranderd in het uitgaansleven, ook het gebruik van Concordia is veranderd. Veel uit voeringen zijn er niet meer. Wel maken nu onder andere de ANBO, EHBO, Rotaryclub en de Li ons Club (de meer de maatschappelijke vereni gingen) nog gebruik van Concordia. Het is meer een locatie voor familie en bedrijfsfeesten gewor den. Om gezondheidsredenen stoppen Gert-Jan enThea Sneekes in 2000 met hun bedrijf, waarin ze bijna vijfentwintig jaar samen met hart en ziel hebben gewerkt. In maart van dat jaar organi seerden ze hun laatste popconcert. Met het optreden van de toentertijd beste Ne derlandse artiest George Baker werd een belang rijke en mooie periode in hun leven afgesloten. Wat wel uniek mag worden genoemd is het feit dat Concordia in zijn 94-jarige geschiedenis aan niet meer dan drie families heeft toebehoord. Concordia wordt in 2000 onder leiding van Jan en Diana Klaaren voortgezet. Momenteel is er een Afghaans restaurant in ge vestigd. Omdat 94 jaar een lange periode is met grote verscheidenheid aan verenigingen en personen, is het niet mogelijk om een volledig beeld te ge ven. Het is een greep uit de geschiedenis van Concordia. Ik heb geprobeerd om in grote lijnen zo volledig mogelijk te zijn. Met dank aan: Gerda Houweling-Hoekstra, Ne- lie Visser-Halfweeg, Thea en Gert-Jan Sneekes, Greet Boon, Grietje v Beek-Schagen en Joop Visser voor hun medewerking en het beschikbaar stellen van foto's. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 23e jaargang nr. 4 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 14