-64- De derde familie woont van oudsher op Wierin- gen en daar hoort Maartje Ruijter-de Haan bij. Deze De Hanen kunnen we vanaf de databa ses van Wieringen volgen. De mannen zijn vaak schippers en daardoor wonen ze soms in Amster dam. De vader en grootvader van Maartje wonen in Westerland. Haar grootvader, Cornelis de Haan, is getrouwd met een dochter van schoolmeester Jan Wijn. Deze dochter heet Trijntje Wijn. Cor nelis de Haan en Trijntje Wijn krijgen zeven kin deren die allemaal in leven blijven en alle zeven trouwen, wel bijzonder in die tijd. Na hun huwelijk wonen en werken Cornelis Ruijter en Maartje de Haan op de boerderij op Stroe aan de Bierdijk. Daar worden hun twee kinderen geboren: Pieter in 1912 en Hilgonda in 1916. De boerderij is een karakteristieke Wierin- ger boerderij die je nergens anders in Nederland vindt. Dit type boerenplaats is het oudste dat op Wieringen voorkomt, waarschijnlijk al vanaf be gin 1600. Er zijn er nog een paar redelijk intact. De bekendste is Wieringer Eilandmuseum Jan Lont, bouwjaar 1854, die inwendig ook nog een aantal kenmerken heeft. Deze boerderij staat ook op Stroe, iets verderop aan de Stroeërweg. Dit pand is behalve museum een rijksmonument. Terug naar de Bierdijk. In 1768 wordt melding gemaakt van de doop van een kind van Harmen Nannes Vet en Geertje Nannes. Het kind krijgt de naam Nan en is geboren op Stroe "alias de Bierdijk". Vermoedelijk stond de oude boerderij er toen al. Nan Harmensz. Vet blijft enig kind. Hilgonda en Pieter Hij trouwt met Grietje Hellingman en overlijdt vier jaar na zijn huwelijk. Zijn vrouw Grietje hertrouwt met Nan Pietersz. Rotgans. Grietje en Nan krijgen vier kinderen. Zoon Pieter met echtgenote Aaltje Hellingman blijft op de boer derij aan de Bierdijk. In 1830 bezitten ze onge veer acht bunder (hectare) land. Later woont het echtpaar Elbert Rotgans en Maartje Mostert met hun kleinzoon Cornelis Ruijter op de Bierdijk. De Wieringer boerde rijen waren allemaal ongeveer even groot. In de stal was meestal plaats voor maximaal acht koeien en één paard. De boeren had den niet meer vee om dat er destijds geen grote boeren op Wie ringen waren. Na het midden van de vorige eeuw gaat dit verande ren. Overal wordt ge mechaniseerd, de boe ren krijgen tractoren en melkmachines. Ook Cornelis Ruijter en Cornelis en Maartje met hun kinderen Piet en Hilgonda voor hun boerderij. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 23e jaargang nr. 3 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 9