0 IVON, AFDELING WlERINGEN geschonken door Piet Moeijes te Westerland artikel samengesteld door Piet Luijt Geschiedenis Nivon Het Nivon Nederlands Instituut voor Volksontwik keling en Natuurvriendenwerk) is in 1959 voortge komen uit het Instituut voor Arbeidersontwikkeling (IvAO), "De Natuurvrienden" en de Arbeiders- reisvereniging. Je was vroeger lid van de Partij (SDAP), de Bond (NW), de Omroep (VARA) en het Instituut (IvAO). Het Instituut was ver antwoordelijk voor de scholing van de arbeiders en de gestaalde kaders van het socialisme. Ar beiders mondig maken was een belangrijk doel. Volgens de oude doelstellingen trachtte het Ni von het welzijn van de mensen te bevorderen door hen te helpen om hun leven in evenwicht te brengen met de natuur, techniek en cultuur. Het Nivon streefde naar een democratisch-so- cialistische maatschappij, gebaseerd op vrijheid, gerechtigheid en gemeenschapszin. De politieke banden met de PvdA zijn verbroken, maar de ge schiedenis heeft de vereniging wel een duidelijke kleur gegeven. Het Nivon, als onderdeel van het Wandelplatform, heeft een belangrijke bijdrage geleverd bij het opzetten van meer dan veertig langeafstandswandelpaden (LAW's) en streek- paden in Nederland waaronder het Pieterpad. De vereniging bezit (2006) zeven natuurkam peerterreinen en vijftien natuurvriendenhuizen. Nivon Natuurvriendenhuizen zijn 'doe-het-zelf'- hotels van de Nederlandse tak van de interna tionale organisatie van natuurvrienden. In deze hotels verblijven gasten op basis van zelfverzor- ging. De meeste natuurvriendenhuizen hebben weinig voorzieningen op de kamers. Keukens, dagverblijven en sanitaire voorzieningen worden gedeeld met andere gasten. De natuurvrienden huizen worden op de locatie beheerd door een vrijwillige gastheer/gastvrouw. Afdeling Wieringen Nivon, Nederlands Instituut voor Volksontwik keling en Natuurvriendenwerk te Wieringen, opgericht 21-02-1957 met 23 aanvangsleden. Voorlopig bestuur, J. van Aarst, voorzitter, M.N. Beukema, penningmeester G. Brandsma, secre taris en de bestuursleden mej. F. Mast en P. Moe ijes. Het was een democratisch-socialistische ver eniging met als doel verdere ontplooiing van de leden. Cursussen werden er doorlopend gegeven. Een kleine greep uit de cursussen: V.O.S. (Vrou wen Orienteren in de Samenleving) organisatie de Open School, Volksdansen onderleiding van Janneke Dekker, schilderen door Bien Drent-ten Cate, vogelkennis door Ane Slijkerman, hout snijden door Rens Hijlkema, tekenen en poppen- maken, koken voor mannen en omgaan met geld. Dia avonden bij Paul Kaan Szn over Mexico, Ja pan, Groenland, Chili, Nigeria door Ed Karsber- gen en het Wad door Theo Mulder. Filmavonden over de inpoldering van het IJsselmeer, Flora- en Visserijdagen, dijkverhogingen (Rein Hummel), Patriot Game (Ierse vrijheidsstrijd), Week in 't IJsselmeer (Schokland, Urk, Wieringen en Wie- ringermeer) en diverse films door P. Kaan. Ex cursies: fietstochten Robbenoord- en Dijkgatbos, Zwanenwater, weekend Texel, Schoorl. Verder Jisperveld onderleiding van natuurgids, bek aan het Wad vanaf de Normerdijk, Cactuskasbezoek onderleiding van D. Lont van Westerklief, Red dingsmuseum Dorus Rijkers, Eendenkooi (L. van de Poel). Bezoeken aan natuurvriendenhui zen 'de Banjaert' te Wijk aan zee en in het buiten land Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Frank rijk. Dit was meestal in familie verband. Het ledenbestand kende vele pieken, 120 leden, en dalen, 20 leden. In 1987 kwam de afdeling Wieringen van het Nivon zonder bestuur, door het aftreden van drie bestuursleden, voorzitter - secretaris Johan Ligthart, Dora Landman en Emma Badenbroek waarvoor zich geen nieuwe bestuursleden zich aanmeldden. De drie over gebleven bestuursleden waren: Trudy Honders, Berend Panjer en penningmeester Adriaan de Greef. Dit vormde geen goede basis voor het voortbestaan zodat besloten werd van Nivon Wieringen een slapende afdeling te maken. Te vens werd besloten dat de volksdansgroep At'va Anivon, meewerkende aan de mei viering, zou blijven bestaan. De vraag van Dirk Leen; 'Hoe komt het dat zo velen op Wieringen niet weten wat het Nivon is en doet?', op de vergadering ge steld, is terecht. Stelden de leden de huiskamer bijeenkomsten niet meer op prijs? Nam de be langstelling af door de van toename van welvaart en individualisme, TV, internet, caravanbezoek aan de campings? Of de vraag op de vergadering werd beantwoord is niet bekend. Het feit dat de afdeling Wieringen niet meer bestaat is in feite al een antwoord. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 23e jaargang nr. 3 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 33