- 81 - Hoe het verder ging Op 14 juni 1845 stond er in de Nieuwe Rotter- damsche Courant een verslag over vragen die in de Tweede kamer waren gesteld naar aanleiding van de begroting voor 1846 en 1847. Het werd minder nodig gevonden om een quarantaine inrichting in stand te houden. Ook al kostte het geld, men vond het raadzaam om in ieder geval één quarantaine plaats open te houden, name lijk die op Wieringen, maar wel "op spaarzamen voet". Heel erg vaak werd de Quarantaine dus niet gebruikt. Een bericht uit het weekblad Den Helder en Nieuwediep van 30 augustus 1847. "Zijn Hoog Edelgestrengeinspecteert de Quaran taine op Wieringen. Uit de praktijk, weer schepen in quarantaine In de Harlinger Courant van oktober 1853 staat een opmerkelijk bericht over de Quarantaine. Ik vat het even samen: In de haven van Nieuwe Diep waren veertien dagen geleden driehonderd landverhuizers inge scheept op het Amerikaanse barkschip Michael Angelo. Er moest gewacht worden op een gun stige wind om uit te zeilen. Deze landverhuizers waren voornamelijk heel arme mensen. Aan boord heersten er erbarmelijke omstandigheden (tussendeks op elkaar gepakt, te weinig eten, en zoals er staat 'gemis aan geschikte legging' en geen 'gepaste maatregelen ter bevordering van de reinheid'). Aan boord was tijdens het lange wachten cholera uitgebroken. Een aantal passa giers was al gestorven en velen waren ziek. "Ter voorkoming van gevaar is aan den gezag voerder order gegeven om met zijn vaartuig naar Wieringen over te steken, alwaar het quarantai ne-gebouw ter behoorlijke verpleging der zieken in orde is gebragt, en werwaarts het reeds is ver trokken." In de Heldersche Courant van 24 april 1861 wordt melding gemaakt van het fregat Admiraal Evertsen. Op dat oorlogsschip, net binnengelo pen in Den Helder, heerste een besmettelijke oogziekte onder de bemanning. Een groot aan tal "ooglijders" was al opgenomen in het marine Hospitaal in Den Helder, maar men kon daar de grote aantallen patiënten niet aan. Ongeveer 190 van hen zijn toen naar het "Quarantaine-Hospi taal" op Wieringen vervoerd. Weer een voorstel betreffende de Quarantaine In een brief gedateerd 27 maart 1871 vraagt de toenmalige intendant om het 'hoofd' met 10 tot 12 meter te verlengen. Er was gebleken bij de "ontlossing en weder inlading van het Neder- landsche Brikschip Raphaël" dat het landhoofd veel te kort was. Hier uit blijkt dat de qua rantaineplaats toen nog is gebruikt voor het oorspronkelijke doel. Naar aanleiding van zijn brief is door de Rijkswaterstaat een begroting gemaakt. Het geheel zou 1450, - moeten kosten. Ik weet niet of deze verlenging daadwerkelijk is uit gevoerd. Het einde van de Quarantaine In 1878 werd de Quarantaine als plaats waar besmette manschappen en lading werden onder gebracht gesloten. Er volgde een openbare ver koping van vier percelen bouw- en weiland, af gebakend door "rasterwerk en kielspitten". Ook werden op die landerijen staande gebouwen (in acht percelen) aangeboden voor afbraak. "Alles deel hebbende uitgemaakt van de voormalige Qua rantaineplaats op Wieringen Als iemand mee wil de doen met de openbare aanbesteding kon hij de voorwaarden en perceelbeschrijvingen inzien bij onder meer "den Kastelein De Vries, aan de Haukes en Huchshorn te Hippolytushoef". Het werd handiger en goedkoper geacht om in voor komende gevallen van besmetting uitsluitend ge bruik te maken van het marinehospitaal in Den Helder. De houten loodsen en opstallen werden gesloopt. In plaats daarvan kwamen er stenen gebouwen: werkplaatsen, een kruitmagazijn en woningen op een kleiner oppervlak. Den 24sien dezer is van hier met Z. >1. Stoomschip Laurens Koster naar het eiland Wie ringen vertrokken de Heer Schout hij Nacht, DBu-ijsdirecteur kommaiidant der Marine tot hel inspecteren der quarantaine gehouwen op dat eiland; van daar zai Zijn Hoog.EdGr. met dal zelfde doel do rci< naar Terschelling ondernemen. Krantenbericht in het Weekblad van Den Helder en het Nieuivediep van 30 augustus 1847 over het bezoek van Zijn Hoog Edel Gestrenge' aan de Quarantaine op Wieringen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 23e jaargang nr. 3 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 26