IT HET LEVEN VAN GUURTJE MAARS-KORT - 67 - Guurtje Kort is de dochter van Jan Kort (1885-1952) en Geertje Ruijter (1893-1974). Ze is op 10 mei 1912 op Zandhuren 9 (nu Noorderlaan 2) geboren en overlijdt op 30 juli 2010 te Hippo- lytushoef. Haar ouders boerden op een oude Wieringer boerderij. Op stal stonden zeven koeien, deze werden door haar moeder en later samen met Guurtje, gemolken. Daarnaast waren er een aantal varkens en kalveren. Een varken was er altijd voor de thuisslacht. De avondmelk werd afgeroomd en daar werd de boter van gemaakt in de kaasfabriek 'Nooit gedacht' (nu de Blauwe Zaal van party centrum Concordia in Hippolytushoej)Het boter maken was zeer arbeidsintensief. De ochtendmelk werd eveneens naar de fabriek in de Koningstraat gebracht om daar tot kaas te worden verwerkt. De wei kwam terug om aan de varkens en kalveren te worden gevoerd. Guurtje Maars-Kort Naast het boerenwerk maaide Jan Kort wier, in de toenmalige Zuiderzee. Zijn land grensde aan de Marskedijk. Van deze dijk werd een gedeelte gehuurd. Was het wier gemaaid dan werd het over het paalscherm getrokken en tijdelijk op het ge huurde gedeelte van de dijk opgeslagen. Daarna werd het loodzware wier over de dijk getrokken en in de dijksloot gedeponeerd om te ontzouten. Na het ontzouten werd het over het land uitge strooid om te drogen. Wanneer het wier droog was werd het op een boerenwagen geladen en naar de wierpakhuis van broerTijs Kort en Broer Kat op Noordburen (de wierschuur staat er nog altijd) gereden om daar verder bewerkt te wor den. Naderhand werd het wier in balen geperst en naar fabrieken afgevoerd om verder te worden verwerkt. Haar jeugd en schooltijd Als Guurtje zes jaar is gaat ze naar de lagere school op 't Hoekje. Ze kwam bij juffrouw Berg huis in de klas. Later bij juffrouw Smits en mees ter Winsma. Hoofd van de school was meester Tijm. Deze kon prachtig viool spelen. Het was in die tijd gewoonte dat men op klompen, lopend naar school ging. Fietsen waren er amper. Guur tje kon op school goed meekomen. Ze mocht graag leren en veel zaken interesseerde haar. Op achtjarige leeftijd mocht ze naar de zon dagsschool. Dat was elke zondag een feest. Dan mochten de knoopjesschoenen en de zondagse jurk aan. Het meest ultieme van dat alles was het zakgeld dat ze van moeder meekreeg om te ver snoepen. Diverse winkeltjes waren er destijds op zondag geopend. Wat je voor de heerlijke vijf cent allemaal niet kon kopen! Ongekende mogelijk heden. Echter in de kerk moest er eerst worden geluisterd naar verhalen uit de Bijbel. Die wer den op een eenvoudige en beeldende wijze door de zondagschoolleiding naar voeren gebracht. Ja, die zondagschooljuffrouwen van destijds, Ma en Geertje Lont vanTeetje en Neeltje Poel hadden het in hun vingers om de kinderen doodstil te la ten luisteren. Guurtje vond die verhalen prachtig. Ze waren allemaal nieuw voor haar want thuis werd er niet uit de Bijbel gelezen. Haar ouders waren van geen enkele kerk. De familie van haar moeder ging vroeger wel eens naar de kerk, maar echt gelovig waren ze toch niet. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 23e jaargang nr. 3 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 12