- 5 - Thans heeft de postschipper zich voorzien van eene stalen stoomsloep, of schroefbootje, gedre ven door een petroleummotor, waarmede ge, bij gunstige omstandigheden, in 20 minuten over vaart van de Van Ewijcksluis in Anna Paulowna naar De Haukes op Wieringen. Als ge er aan denkt, zeeziek te zullen worden, zijt ge in de ha ven meteen. Het oude wierhoofd is er nog, doch ge snort er met een korte bocht om heen in eene komvormige ruimte en stapt heel gewoon af aan een steenen wal, zoo goed als aan een steiger te Amsterdam of elders. Zoo gaat het!" Zo schrijft een mij on bekende schrijver, die volgens zijn verhaal meerdere malen op Wieringen is geweest het volgende: "'t Is waar, -de tijd brengt gestadig veranderin gen aan en geeft gedu rig andere gezichten te zien, ook op Wierin gen. Vroeger was de overtocht met het zeil- schuitje van den post schipper een aardig zeereisje bij frisch weer en hoogwater. En dan die aankomst aan het smalle trapje tegen het grijsgrauwe wierhoofd, zoo'n klauterpartijtje was werkelijk iets heel bijzonders.' t Was heel lastig bij ongunstig weer, maar men ge voelde zoo, dat men uit zee kwam en voet aan wal zette. De in 1896 in de vaart gekomen postboot "Posterijen" in de haven van De Haukes. Aan het Stuurrad Joh. Baijs en achterop de knecht/motordrijver. Aanvankelijk zvas P.Duijn- ker de Motordrijver, naderhand Simon Swierts. Het linnen dak boven de open ruimte is verwijderd en er zijn nu kajuiten ingebouwd. Gegevens betrejjende bouwwerf en afme tingen van het schip zijn niet bekend. Op de achtergrond het huis van de havenmeester. Op de achterkant van het origineel staat"De eerste gemotoriseerde Postboot, met op sleeptocht het Postjacht." Opmerking; Als dit inderdaad de intocht is van de door een petroleummotor voortgedreven. Postboot dan is de foto van 1896. Foto van mevr. Alie Bakker, dochter van Nettie Baijs. Links op de foto met de witte zeilen het postaakje. Daarnaast de zuitte door een petroleummotor voortgedreven nieuwe postboot. Het postbootje heeft een wegneembaar linnendak boven een open ruimte. Het postaakje bleef in dienst als re serveschip totdat in 1912 een nieuvoe postboot in gebruik werd genomen. Historische Vereniging Wieringen - De honderdjarige "Postboot" van Wieringen - juni 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 6