V OORGESCHIEDENIS Postvervoer van Wieringen naar de vaste wal om precies te zijn naar Oudesluis en Den Helder) was aanvankelijk een particuliere aangelegenheid van de betrokken beurtschipperstevens werden tegen betaling passagiers meegenomen. De schepen vertrokken van De Haukes gelegen aan het wes teinde vanWieringen en moesten een korte oversteek maken over het Amsteldiep naar het OudeVeer, een inham in de vaste wal die doorliep naar Oudesluis. In 1846 ontstond de polder Anna Paulowna en werd het Oude Veer afgesloten door een schutsluis. Schepen naar Den Helder voeren door het Amsteldiep en Marsdiep. Het vervoer vond in die jaren plaats met zeilsche pen en men was dus min of meer afhankelijk van het weer, maar ook van het getij in het Amsteldiep, waar een sterke eb- en vloed- stroom stond. Hoewel men vaste vertrek- en aan komsttijden gaf, is het aannemelijk dat men niet altijd op de genoemde tijden kon reke nen. Beurtschip pers die op Den Helder voeren wa ren sterk afhanke- jaren voor de aanleg van de "kleine" Afsluitdijk voer er slechts eenmaal per dag een vrachtscheep je met beperkte passagiersaccom modatie naar dat eiland. Het Veer huis was behalve wachtlokaal ook cafébiljart. En als het hele maal moest kon je er ook slapen, want hotel Den Burg was voor de gewone man wel een beetje te duur en te deftig." Hotel Den Burg met het Texel- Wieringer Veerhuis aan het voormalige Havenplein in Den Helder. Het hotel stond tegenover de aanlegplaats van de Texelse Boot. lijk van het getij, zeker met weinig wind kon men niet tegen de stroom op. Er waren meerdere beurtschippers die op Den Helder voeren en eventueel ook post en passa giers meenamen, men stapte dan in De Haukes aan boord en werd in Den Helder bij hotel Den Burg afgezet. Moest men richting Alkmaar dan ging men met een beurtschipper naar Oudesluis of zelfs met de beurtschipper naar Alkmaar. Zo schrijft Bremer in een blad van de Historische Vereniging Den Helder over het havenplein bij de Texelse boot: "Ooit bevond zich daar het befaamde hotel "Den Burg" met op de benedenverdieping het Texelse en Wieringer Veerhuis. Want wachten duurde lang in die dagen. De Texelse boot voer in die vooroorlogse jaren slechts enkele malen per dag. En bij storm, uitzonderlijk laagwater of zware ijsgang helemaal niet. De bootverbinding met Wieringen was zo mogelijk nog primitiever. In de In een beschrijving van de Postdiensten door de familie Baijs wordt vermeld dat Evert Baijs Cz. reeds voor 1845 met brievenpost van Wierin gen naar Oudesluis voer. Het Oude Veer stond toen nog in open verbinding met het Amsteldiep dat veranderde toen in 1846 de Anna Paulowna Polder was ingedijkt en het Oude Veer bij Van Ewijcksluis werd afgesloten door een schutsluis. Volgens de beschrijving kreeg hij in 1845 een contract van de Posterijen en werd de dienst min of meer op een vaste tijd uitgevoerd. Men kan wel aannemen dat de dienst op Ou desluis nu niet bepaald een eenvoudige zaak is geweest. Eerst het Amsteldiep oversteken, dan door de schutsluis bij Van Ewijcksluis en daarna zeilend door het Oude Veer naar Oudesluis. In 1854 werd de dienst aanzienlijk ingekort toen de dienst op Oudesluis werd opgeheven en Van Ewijcksluis het eindpunt van de dienst werd. Dit maakte het mogelijk om de dienst uit te breiden tot tweemaal daags. Historische Vereniging Wieringen - De honderdjarige "Postboot" vanWieringen - juni 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 3