-11 - Door de inpoldering van de Anna Paulownapolder in 1846 werd de oude vaarroute naar de vaste wal bijna met de helft verkort, nu de vaart door het Oude Veer kwam te vervallen. Vrijwel onmid dellijk na het gereedkomen van de zeesluis in Van Ewijcksluis werden er daarnaast enkele ambtswo ningen gebouwd; een woning voor de sluiswachter Willem 't Hart Siewers uit de Zijpe en één voor de opzichter van de polder, de heer H.R. Eskes. Het dubbele woonhuis van de sluiswachter staat er nog, de woning van de opzichter werd in 1906 gesloopt, de daarvoor op dezelfde plaats gebouwde opzichterswoning werd in 1967 afgebroken. Het "Wieringer Veerhuis" in Van Ewijcksluis Het eerste café, reeds in 1847/48 gebouwd tegenover de steiger voor de veerboot naar Wieringen was het "Wieringer Veerhuis". Het Wieringer Veerhuis te Van Ewijcksluis omstreeks 1910. Het is niet duidelijk wanneer de steiger is aangelegd. In een kran tenverslag van 1904 wordt nog melding ge maakt van een slechte toestand van de haven van Van Ewijcksluis en wordt men in plaats van op de havenkade, aan de steenglooiing afgezet. Nogmaals het Wieringer Veerhuis, nu waarschijnlijk rond 1930. De koets heeft plaatsge maakt voor de auto. Het Veerhuis bestaat anno 2011 nog steeds en is nu in gebruik als woonhuis. De eerste eigenaar was Simon Groet, een tim merman uit Warmen- huizen die als "keet baas" werkzaam was geweest bij de bedijking van de Anna Paulow napolder. Simon Groet heeft het veerhuis niet zo lang gedreven, wie hem als kastelein heeft opgevolgd is onbe kend. Naderhand komt de naam wed. Smit ter sprake. Haar zoon Klaas Smit verzorgde de postdienst tussen Van Ewijcksluis en het spoorwegstation Anna Paulowna. iJm EWIJCKSLUIS "voorhaven" van het eiland wieringen j_r igsr Historische Vereniging Wieringen - De honderdjarige "Postboot" van Wieringen - juni 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 12