- 10 - en konden daar de vlet vasthouden. We moes ten daar dus wachten op de ebstroom. Deze begon te lopen om zo rond 12 uur, dus dan gaat het ijs nog niet di rect aan de schuif. We hebben met veel moei te 's morgens om 4 uur even bewesten de ha- vendam de Wieringer zeedijk bereikt. In een instructie uit 1823 voor de licht- wachter van de vuur toren aan De Haukes was het bij "besloten water" (men bedoelde dicht gevroren) niet nodig om het licht brandende te houden. Maar in een vernieuw de instructie van 1848 wordt vermeld: Evenzo blijft bestaan de zorg van den Licht- wachter om het Licht al dan niet te doen branden ingeval de Zeevaart door besloten water gestremd is en de Communicatie over het ijs met ijssloepen als anderszins het ont steken des Lichts niet vordert daarbij steeds in het oog houdende, dat het eenige doel der verlichting is om aan de Scheepvaart als aan de Communicatie over het ijs de meest moge lijke veiligheid te be zorgen. In deze nieuwe instruc tie wordt duidelijk ge sproken over veiligheid en is dus het noodza kelijk dat het licht ook brandt als men met de ijssloep oversteekt. Deze foto is genomen aan Van Ewijcksluis en gezien de schaduwen in de namiddag. Men is hier bezig om postzakken en diverse goederen over de dijk naar de op het ijs liggende ijsvlet te brengen. Er staan negen personen op de foto, er zijn slechts acht namen bekend, dus is de vraag wie is wie. In de wagen staan Joh. Baijs en Dirk Tijsen (rechts). Foto uit januari februari van de strenge winter van 1917. De vlet is geladen, de laarzen worden aangetrokken en de overtocht naar Wieringen kan beginnen. Rechts van de vlet dominee Stavinga en Joh. Baijs, midden voor de vlet Jacob Tijsen (geboren 2-9-1885 en overleden 19-6-1962). Het hondje Beppie kijkt toe. Foto uit de winter van 1917. Men is op weg naar Wieringen dat op de achtergrond is te zien. Bemanning en passagiers hadden allen baat bij een snelle overtocht. Indien nodig hielpen de passagiers ook een handje bij het duwen van de vlet, zo ook de dominee, v. I. n. r. Dominee Stavinga, schip per Joh. Baijs, Simon Swierts, Jacob Tijsen, een onbekende, en Volkert Bakker. Aan de bakboordzijde v. r. n. I. Dirk Tijsen, Jan Kuut, F. Doesburg en een onbekende. Foto uit de winter van 1917. Historische Vereniging Wieringen - De honderdjarige "Postboot" van Wieringen - juni 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 11