Herinneringen aan Duitsland 1943 -1945 - 36 - als jagers naar het westen trokken en zich vestig den op rivierdonken en in moerasgebieden zoals Vlaardingen. Zo werden de Steingroep enVlaar- dingengroep gevormd rond 5000 voor Christus dus in het holocene tijdperk, nog wel met ste nen werktuigen. Het lijkt niet aannemelijk dat de mens op Wieringen vanuit het zuiden is opge trokken naar het noordwesten aan de kust. Het lijkt eerder dat vanuit Duitsland, bijvoorbeeld Hamburg of vanuit boerderijdorpjes nabij hune bedden aan de Ems en de Hondsrug, jagers naar het westen getrokken zijn met de rivier de Vecht. Opgravingen bij Schokland, Slootdorp, Kolhorn en andere dorpen in West-Friesland bevestigen deze veronderstelling. Bovendien hebben deze vindplaatsen ook nog gemeen in het aardewerk dat ze de trechterbeker hebben, ook op Wierin gen en Texel zijn die gevonden, maar op Wierin gen helaas niet bij een opgraving. door A. KamstIJsselstraat 64, 1946 RP Beverwijk Op 16 april 1923 ben ik geboren op Het Zeelandstreekje" in de gemeente Borger, mijn zuster Hille- chien op 19 mei 1924. In 1926 zijn wij met onze ouders naar Wieringen verhuisd door het werk van mijn vader, Aeilko Kamst. Hij werkte bij Van Hattum en Blankevoort die bouwde aan de sluizen van de Afsluitdijk)Mijn vader was "molenbaas" voor het beton. We kwamen toen uit Stadskanaal en we zijn gaan wonen in Westerland aan de Westerlanderweg naast Villa Waterkeer, de woning van ir. Lely. Ik ben begonnen als 14-jarige melkventer bij Bertus Wiegman. Na twee jaar ben ik bij Staats bosbeheer gaan werken. Mijn werk bestond on der meer uit het beplanten met bomen en strui ken van de pas drooggelegde Wieringermeer. Op 12 augustus 1940 zijn we gebombardeerd. Een Engels vliegtuig moest zijn bommen kwijt tijdens een luchtgevecht. De scherven van twee bommen raakten ons huis waardoor mijn vader levensgevaarlijk gewond werd en na drie dagen overleed. Mijn moeder was heel ernstig ge wond aan haar linkerschouder. Mijn zuster en ik kwamen er lichamelijk goed vanaf. Het huis werd onbewoonbaar verklaard en daarom kregen wij een huis aangeboden in Hippolytushoef aan de Nieuwstraat. In juni 1943 kreeg ik een op roep van het Arbeidsbureau Wieringerwerf om als dwangarbeider in Duitsland te werken. Op 9 juli 1943 ben ik met de bus vertrokken naar het station Anna Paulowna. Op het station stonden mijn zus en mijn vriendin mij op te wachten om mij te begeleiden naar Amsterdam. Eerst gingen wij naar Alkmaar, waar wij werden opgewacht door de Duitse bewaking. Als tegemoetkoming kregen alle jongens een rijksdaalder zakgeld. Die konden wij bij de grens inwisselen voor marken om er consumpties van te betalen. In Amsterdam stond een trein klaar om ons ver der te brengen naar Duitsland. Aan weerskanten van het perron stond Duitse soldaten om ont snappen te voorkomen. Van Amsterdam ging de trein richting Bentheim, waar we in de middag aankwamen. Na de pascontrole, de pas werd voorzien van een stempel, mochten we Bentheim in, maar we moesten wel om ongeveer vier uur weer in de trein zijn. Van Bentheim gingen we naar Hannover, waar wij om negen uur aankwamen. Alle spullen moesten de trein uit. We werden ondergebracht in het hotel tegenover het station. Daar werden wij onthaald op onze eerste Pellkartoffeln 2) met lawaaisaus.3) Er zouden nog veel van dit soort maaltijden volgen. Omdat er geen bedden waren sliepen we op tafels. De volgende morgen was het wachten op de mensen die bepaalden waar je naar toe werd gestuurd. Een deel bleef in Han nover, een deel ging richting Berlijn en de rest 1 De naam van Aeilko Kamst staat vermeld op het Monument voor de gevallenen uit de Tweede Wereld oorlog aan de Betonweg (N 99) in Westerland. Ook zijn naam wordt tijdens dodenherdenkingen op 4 mei genoemd, (red.) 2 Pellkartoffeln - in de schil gekookte aardappels (red.) 3 Lawaaisaus is saus zonder voedingswaarde, vetloze jus. (red.) LITERATUUR Nederland in de prehistorie. Onder redactie van L.P. Louwe Kooijmans e.a. (Bert Bakker, Amsterdam 2009) Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" 23e jaargang nr. 2 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 9