TERINGEN, WATER, ZAND, KLEI EN KEILEEM - 35 - door ing. H. van der Haven Twee en een half miljoen jaren geleden was het noordwesten van Nederland een diep zeegebied, onge veer 400 meter diep, zie illustratie. Dit tijdperk noemt men in de geologie het Kwartair. De aardbol is in dat tijdperk niet rustig geweest, het klimaat wisselde als een grote golf in een voortdurende be weging, van diepe kou naar grote warmte en terug. De stroomgebieden van rivieren in Nederland, Duitsland, België, Frankrijk, Engeland en Scandinavië, evenals het uitschuren van Het Kanaal tussen Frankrijk en Engeland, alsook de gletsjers uit Noord-Europa hebben de diepe zee opgevuld met zand, klei, en keileem. In de geologie noemt men dat het pleistocene tijdperk tot ongeveer 8.000 voor Christus. Wieringen is in de Saalien ijstijd, 150.000 jaar geleden, door de keileemopstuwingen gevormd. Het is wel door vele stormen met zand gladge slepen. Daarna zijn gedurende vijfduizend jaar de eerste berken- en dennenbossen ontstaan op Wieringen. Vervolgens kwamen na ongeveer 5.000 jaar de eik, iep, es en els daarbij. Ook zijn er grote tijdvakken geweest van poolwoestijn en toendra. Na 8.000 voor Christus werd het kli maat vochtiger en zachter waardoor uitbundige plantengroei ontstond, in het bijzonder mos en riet. Dit wordt het holocene tijdperk genoemd. Uit de afstervende planten in moerasgebieden ontstond laagveen en op hoge en drogere velden ontstond hoogveen. De mens heeft beide soor ten veen in de laatste 7.000 jaar leren gebruiken als brandstof, waardoor het een energiedrager is geworden, Niet alleen voor de leefbaarheid in ons land, door de verwarming, maar ook voor de ontwikkeling van de economie was turf, het afgegraven en gedroogde veen, van belang. In economische zin is de turf dienstig geweest in de bronstijd in Nederland van 2000 - 800 voor Christus en daarna de ijzertijd van 800 - 15 voor Christus Vervolgens gedurende de periode van 15 voor Christus tot ongeveer 1900 na Christus waarna deze is opgevolgd door het gebruik van kolen, olie, gas en elektriciteit. De turf is voor Nederland van groot belang geweest en de gegra ven plassen hebben ons een prachtig landschap en vruchtbare akkers gebracht. Wieringen lag vele eeuwen rondom in de veen- pakketten die door de Zuiderzee en de Wadden zee zijn weggespoeld. Door het stijgen van het gemiddelde zeewaterpeil konden de veenpak- ketten niet meer tot turf worden verwerkt. De turf moest van elders worden aangevoerd. Het gemiddelde zeewaterpeil is in het thans ongeveer 10.000 jaar bestaande holocene tijdperk rond 60 meter gestegen tot ongeveer het NAP, het ver loop daarvan is een bekende curve, samengesteld uit diverse gegevens van archeologisch onder zoek. De mens verscheen ongeveer 500.000 jaar geleden in West-Europa, na miljoenen jaren te hebben gewacht in het Midden-Oosten. Wij we ten nog steeds niet zeker hoe dat zo is gekomen. Het is daar erg vruchtbare grond, denk ook aan de rivier de Nijl, een land, vloeiende van melk en honing, waarom zul je dan ook weggaan naar de toen relatief barre streken in Europa. De opgraving van Trijntje in Hardinxveld bij de aanleg van de Betuwespoorlijn in de jaren 1997 - 1999 heeft meer duidelijk gemaakt over de samenleving in de prehistorie van ons land. Zo blijkt dat langs de Maas in Zuid-Limburg, vooral rond Stein, boerderijtjes werden gebouwd en samenlevingen gesticht waarvan de jongelui basis van kwartaire afzettingen gelegen boven NAP kustlijn circa 2,3-1,8 miljoen jaar geleden breuk Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóögte" - 23e jaargang nr. 2 - 2011 50km

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 8