ÉÉflNK - 34 - Zo mogelijk nog strenger en in elk geval één van de felste winters van de 18e eeuw, was de winter van 1708/09. "Veertien dagen voor kersttijd," aldus Burger van Schoorl, "begon 't alhier te vriesen. Maar 1709, in 't begin van January, zette het zoo sterk aan met vriesen, en daar bij met zulken swaren sneeuwjagt, dat het bijna onbeschrijflijk was. Den 6. February schreef de Courant van Haar lem, dat door de sware wind en extra ordinaire hooggevallen sneeuw de wegen alom onbruik baar waren." Kruiend ijs Voorts vermeldt de schrijver duizenden dood gevroren mensen - alleen in Parijs al 3500 - en tot waanzinnige hoogten stijgende prijzen voor voedsel en brandstof. "Ook quam in deeze maand (januari 1709) een Galjoot uitVrankrijk met 130 vaten Wijn in Texel binnen en liet zijn anker vallen, wierde van de Ysgank omgesmeeten als een vogeltouw en ging te gronde, het volk salveerde haar (redde zich) op deYsschotsen." Het kruiende ijs bracht dikwijls grote schade aan. Zo is in de Resoluties van de Staten van Holland van 15 en 29 juli en 13 september 1622 sprake van subsidies aan Texel en Wieringen vanwege de door ijsgang beschadigde dijken. Ook na an dere strenge winters in deze eeuw is daar her haaldelijk sprake van. Maar niet alleen de (wier) dijken worden vaak ernstig beschadigd, ook in gevroren schepen raakten soms totaal vernield. Zo vermeldt Buisman dat in de strenge winter van 1762/63 een aantal schepen in begin januari zó schielijk was ingevroren, dat toen het ijs aan het eind van de maand bij Texel begon te werken, er enkele verbrijzeld werden. Men had de lading van de schepen al wel gelost, maar de schepen waren geheel verloren. De vier jaargetijden. Winter, ets uit 1618, prentenkabinet Museum Boijmans van Beuningen Literatuur 1J. Buisman, Bar en boos - zeven eeuwen winterweer in de Lage landen, 1984, bladz. 120, resp. 163. 2. D. Burger van Schoorl, Chronyk van den stad Medemblik, editie 1767, bladz. 231. 3. D. Velius, Chronijk van Hoorn, editie 1740 (5e boek). Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 23e jaargang nr. 2 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 7