-32- 9. De huidige Snooijen op Wieringen stam men af van Sijmon Jansz (Snooii), gehuwd met Trijntje Volkerts (soms heeft ze de bij naam Slagwater). Bij de doopinschrijving van zoon Jan Sijmonsz te Oosterland op 11-1-1778 staat achter de naam van vader en zoon "Snooii"Jan Sijmonsz sterft jong. Een tweede Jan Sijmonsz, geboren in 1786 en ook met toevoeging Snooiihuwt met Trijntje Heijblok. Hij is de voorvader van de hedendaagse Snooijen op Wieringen. Bin nen afzienbare tijd zal de Wieringse stam uitgestorven zijn (althans de naam Snooij). In 2007 bestond de stam nog slechts uit vier dames Snooij, waarvan de jongste in 1946 is geboren. Jan Maartensz uit #8 en de Sijmon Jansz uit #9 zijn geen familie van elkaar. 10. Omdat de naam Snooij van de huidige Wie- ringer Snooijen pas na 1778 werd gebruikt (zie #8), droegen de oudere voorouders dus niet de naam Snooij. De oudst bekende voorouders van de Wieringer Snooijen is Maarten Claesz (soms met bijnaam Kool) die omstreeks 1705 met Maartje Hessels trouwt in Oosterland. 11Omdat de naam Snooij op Wieringen pas sinds de achttiende eeuw gebruikt werd, hebben de huidige naamdragers weinig of niets met de ridderlijke Snooijen uit de veer tiende en vijftiende eeuw (zie #3) te maken (dus ook niet met Dirk Sonoy die eind 1500 nogal te keer ging in de kop van Noord-Hol land). Iets over het gebruik van familienamen in vroegere tijden Pas sinds 1811, ten tijde van Napoleon, is ieder een verplicht een familienaam te dragen die er felijk is. Vóór 1811 waren er families die al een familienaam (ook wel bijnaam genoemd) had den, maar velen ook niet. Die laatsten gebruik ten dan vaak patroniemen, dat wil zeggen dat bijvoorbeeld zoon Jan van vader Maarten 'Jan Maartensz' werd genoemd. Men was echter niet consequent in het gebruik van zijn eigen naam. De ene keer staat iemand te boek met zijn fa milienaam, de andere keer met zijn patroniem en weer een andere keer met zijn familienaam en patroniem samen. Zo ook b.v. Jan Maartensz uit #8, geboren in 1733, die in het doopboek van Oosterland bij de doop van zijn kinderen verschillende namen heeft. O.a. Jan Maartensz, Jan Maartensz Dekker, Jan Maartensz Snooij en Jan Snooij (dus hij had de bijnamen Dekker en Snooij). Ik weet niet waarom zijn naam verschil lend werd opgeschreven in het doopboek? Zou de dominee, die de inschrijving meestal deed, dat op verzoek van Jan gedaan hebben of op eigen initiatief? Voor een genealoog geeft genoemde naamgeving altijd een probleem, namelijk waaronder zou je Jan moeten opbergen of rangschikken (bijvoor beeld in een index), onder Snooij, Dekker of Maertensz? In veel publicaties (stambomen e.d.), waarin vroegere Wieringers voorkomen, kom je de naam "Dekker a Snooij" nog wel eens tegen, alsof er personen zijn geweest die die naam droegen. Dit is onjuist. In de kerkregisters en Burgelijke Stand komt deze naam niet voor. Waarschijnlijk bedoelt men dat zo'n persoon de ene keer Dekker heet en de andere keer Snooij. datum kind vader moeder Bregtje Januarij 25. Jan Maart(ensz) Maarten tot (—te) Oosterland Snoij. Oever Jans(z) Dekker Jans Inschrijving op 25 januari 1728 in het doopboek van de Oosterlander kerk van de eerste Sno(o)ij door ds. Theodorus Groet van de dopeling Jan Maartensz Snoii van (Den) Oever, zoon van Maarten Jansz Dekker en Bregtje Jans (zie #8 hiervoor) A Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóègte" - 23e jaargang nr. 2 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 5