AAR KOMT DE NAAM SnOOIJ VANDAAN EN BEHOREN ALLE SNOOIJEN - 31 - TOT ÉÉN FAMILIE? Joor Piet Willeboordse Als amateur genealoog hen ik in de jaren 80 begonnen met het onderzoek naar de Snooijen op Wie- ringen. Mijn schoonmoeder is namelijk een Wieringse Snooij. Die naam kwam toen, en nu helemaal, weinig voor in Nederland (slechts 11 keer in de telefoongids van 1990). Met andere woorden: het moest niet veel werk zijn om dat uit te zoeken, dacht ik. Bij het zoeken naar deWieringer Snooijen stuitte ik vrij snel ook op vele 'vreemde' Snooijen die el ders in het land woonden en die bij mij de vragen deden rijzen: 1waar zou de naam Snooij vandaan komen 2. en behoren al die Snooijen tot één stamboom of anders gesteld hebben ze eenzelfde stamva der? Ondertussen weet ik dat de Snooijen tot verschil lende stammen behoren. Maar ik ben nog steeds geïntrigeerd en op zoek naar de herkomst van de naam en naar het eventuele verband tussen de verschillende stammen. Wie kan mij helpen? Hieronder puntsgewijs de tot nu toe gevonden resultaten: 1. Bij de volkstelling van 1947 hadden 63 Ne derlanders de naam Snooij of Snooy, in 2007 nog slechts 34. Van die 63 in 1947 woonden er 26 op het voormalige eiland Wieringen, 10 in de stad Utrecht, 12 in Den Haag en de res terende 15 verspreid over Midden- en West Nederland. In 2007 woonden er nog maar 4 op Wieringen (zie www, meer tensknaw. nl/nfb voor meer cijfers). 2. Volgens Johan Winklers "De Nederlandsche geslachtsnamen etc." uit 1885, zou de naam een bijnaam zijn geweest voor mensen die zich "snoode" (=boosaardig) gedroegen! 3. Over Snooij, Snooy, Snoy, Sonoy, Snoye en Snoey is al vrij veel gepubliceerd, maar betreft bijna altijd ridderlijke, adellijke en soortgelij ke personen tussen de veertiende en zestiende eeuw. Verband tussen deze en "mijn" Snooij en heb ik nergens kunnen vinden (zie verder #11). 4. Tussen 1600 en 1900 vond ik de namen: Snoij, Snoy, Snooi, Snooy en Snooij. Na 1900 alleen nog de laatste twee. 5. Ik heb gevonden dat alle Snooijen die geboren zijn na 1850 drie verschillende stamvaders hebben en dus tot drie stammen behoren, t.w.: (met het aantal in 1947 tussen haakjes) - Eén stam met wortels in Edam met ver spreiding naar o.a. Amsterdam/Den Haag (ca.17). - Eén met wortels op Texel met verspreiding naar o.a. Den Helder/Alkmaar/Utrecht (ca.20). - Eén met wortels op Wieringen en waar de huidige Wieringer Snooijen van afstammen (26). 6. Lang voordat de naam op Wieringen en Texel voorkwam, kwam hij al vrij veel voor in de kerkregisters van Edam. Zo huwt daar voor vader Dirk Cornelissen Snoij op 30-12-1618 met Nies Jacobs. Na 1750 komt daar de naam niet meer voor, maar wordt door nakomelin gen voortgezet in o.a. Amsterdam, Den Haag, 's-Gravenland en Muiden. 7. De eerste Snooij op Texel is Kornelis Weertsz Snooij die op 13-5-1736 in Den Burg trouwt met Pietertje Leenderts. Vroegere vermeldin gen heb ik daar niet kunnen vinden. Na 1833 zijn er geen geboren en na 1852 geen over leden Snooijen meer op Texel. Veel nazaten woonden/wonen in Den Helder en Alkmaar. 8. Op Wieringen duikt de naam voor 't eerst op in de kerkregisters van 1728. Dan wordt Jan Maartensz geboren, zoon van Maarten Jansz Dekker en Bregtjen Jans (ze heeft soms de bijnaam Vreugd). Bij de inschrijving in het doopboek van Oosterland (zie de kopie aan het eind van dit verhaal) staat achter de naam van Jan Maartensz de bijnaam Snoij. Jan Maartensz sterft jong. Een tweede Jan Maar tensz wordt in 1733 geboren met eveneens de toevoeging Snoij. Deze Jan Maartensz huwt met Ariaantje Karsman en hij wordt zowel Dekker als Snooij genoemd in het kerkregister (doopboek) bij de doop van zijn kinderen. Na 1811 heeft Jan Maartensz echter geen naza ten meer die Snooij heten. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 23e jaargang nr. 2 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 4