Qan wie ben je d'r ien? EDEDELINGEN VAN DE REDACTIE - 30 - door Jan-Simon Hoogschagen Het eerste nummer lijkt nog maar net verschenen of daar is alweer nummer twee. Dankzij het extra nummer dat dit jaar verschijnt is de frequentie wat opgevoerd. Dit heeft niet geleid tot een dunnere Op de Hóógte. Ook dit keer hebben we een goed gevuld exem plaar voor u weten samen te stellen met een grote variëteit aan onderwerpen. Liefhebbers van het Wierings kunnen hun hart ophalen met twee ar tikelen. Verder valt op dat we ook over de grens kijken dit keer en ver terug in de tijd gaan. Allereerst kunt u lezen over de ijstijden, maar er zijn ook twee artikelen over de belevenissen van Wieringers over de oostgrens. Hoewel Wierin- gers, dat valt nog te bezien, maar daarvoor moet u beslist het artikel over de connectie Danzig- Wieringen lezen. door Dick Numeijer Op een regenachtige middag zat ik nag eres efkes 't boek Wieringer praat deur te bladeren en zag een foto van Piet van Trien. Ik hew nooit weten dat de man Kooy hiette. Dut brocht me op 't idee om V es wat over dat vernoeme te skrieve. Wieringen was nag een echt eiland. D'r ware ge- nog menske die nooit an de vaste wol kwame. Dat hield in dat de keus van een man of vrouw om mee te trouwe niet zó gróót was. D'r most vezellef ok nag vernoemd worre naar opa en opoe, 't liefst van boie kangte, want aars telde je niet mee in de fermielje. Deerum kwam 't veul voer dat je in ien fermielje, weervan de kiendere trouwde en zellef weer kiendere krege, dat opa en opoe meerdere kere vernoemd wiere. Den kreeg je op 't lest om zó maar 's te zégge: Jan van Kees van Jan en Jan van Piet van Jan. Dat vernoeme is op 't lest wel wat oafzakt, voeral omdat deur de Zuierzeewerke heel wat aar volk op Wieringen kwam te woene. Eerst was dat vreemd, maar 't is toch goed komme. Toen ik nag naar skoel ging had je die bijnamen nag erg veul, o.a. Piet van Trien, Cor van Tienes, Jaap van Elbert en zó al legaar. Dut was heel gewóón, 't Elektries skere was er nag niet. De mééste manne ginge woens- des en zaterdes naar de barbier te skere. Dat hew ik weten: uut skoel tuuskomme en hellepe in de skeerwinkel met inzepe. Vader sting bij de iene stoel te skere en bij de are stoel was ik an 't in zepe en de klant klaar te make voer de volgende operasie. Nou had vader ok een klant en die hiet te Kees van Lukes. Ik wist niet beter, want in dat vernoeme was ik nag niet zó tuus. Maar as die man as klant in de skeerstoel zat en hij had zien hangde op skóót lége, den zag ik dat er CM in z'n hangde brangt was. Ja, 't was een klant van vader en je dorst niet zó maar te vrage of hoe dat nou zat. D'r ware veul manne met tatoueerde hang de. Dat was voer fiskerlui heel gewóón. Maar dat CM zat me toch wel dwars. Op een èèvend kwam toch 't hoge woord d'r uut en ik wilde van vader wete hoe of dat nou wel kon. Nou, zeit vader, die man hiet gien Kees van Lukes, hij hiet Kees Mul der, maar omdat zien vader Lukes Mulder hiet, noeme ze 'm Kees van Lukes. Dat is gien skeld- naam hoor, 't is heel gewóón, want d'r benne nag meer Kees Mulders en den weet je ge niese wie je nódig hew. Zó leerde je buten skoeltijd ok nag eres wat. Groete van Dick van Jan van Siemen uut Skagen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 23e jaargang nr. 2 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 3