- 54 - tot en met dinsdag daaraanvolgende. Op dien donderdag nu werden, des morgens ten tien ure, de burgers bij klokgelui opgeroepen naar de groote kerk van 't Dorp, niet ter godsdienstoe fening, maar alleen, om daar eene tuul in ont vangst te nemen, dat is een klein vierkant bolletje van versch gebakken tarwemeel. Aan de kerke- deur stonden dan twee personen, elk met een zak vol tulen en aan ieder, die in de kerk kwam, werd zulk een bolletje gepresenteerd. Niet licht zou ie mand derWieringers zoo onbeschaamd zijn, van tweemaal de hand uit te strekken ter bekoming eener dubbele kermisgave: het zou hem zwaar aangerekend worden. Velen bewaarden zelfs zulk eene tuul als eene reliquie. Over den oorsprong van dit zonderlinge gebruik schijnt men niets met zekerheid te weten. De pachter der tiendrechten, de „tiendenheer", bekostigde deze tulenuitdee- ling, zoodat men zou kunnen veronderstellen, dat deze gave aan de eilanders eene verplichte schenking was, in vergoeding voor de voordee- len, die hij van hunnen grond genoot. Thans zijn de tienden afgekocht en is de tulenuitdeeling aan de kerkedeur vervallen. De Wieringers hebben evenwel het gebruik van warme tulen als kermis- maal aangehouden, vooral op den eersten dag. Dan hebben alle bakkers op het eiland het meer dan druk. Te beginnen 's morgens om 6 uur, tot 's avonds, is dit warm brood verkrijgbaar en wordt het hier en daar aan huis bezorgd en met ham opgediend. Huisvrouwen en dienstboden profiteeren zeer bij de handhaving van dit aloude gebruik, immers, dit eenvoudige menu stelt haar in de gelegenheid, om voor en na den eten alles spoedig aan kant te hebben en tijd te winnen, om in 't Dorp te gaan genieten van de kermis vermakelijkheden. Op de wandeling om de kerk en daar dicht bij, valt het oog van den vreemde ling allicht op een onaanzienlijk herbergje, dat blijkens het groote opgestelde houten bord, den grootschen naam voert van "Het wapen van Wie- ringen". Natuurlijk is het wapen der gemeente hier in kleuren getoond. Dit wapen moet zijn: een schild, horizontaal in tweeën gedeeld; de bo venste helft vertoont de letter W, ter weerszijden vastgehouden door een staanden leeuw, en de on derste helft geeft twee zwemmende rotganzen te zien; de figuren zijn van goud op een blauw veld. Het schild is gekroond met een helm en omgeven door het devies: W GodtWet Onse Ghelvck. Ze ker is de schilder, die dit uithangbord bord ver sierde, niet gelukkig geweest in de studie onzer heraldiek; althans in plaats van den helm staat er een heel gewone zeemanshoed of zoogenaamde zuidwester op het schild. En dan dat devies: Uw God weet ons geluk boven den ingang van dit ge bouwtje.... Doch uithangborden en opschriften behooren vaak tot de dingen, die veel te denken geven. Achter aan het kerkplein is het postkan toor, tevens telegraafkantoor met telephoonver- binding met Wieringerwaard. Niet ver vandaar voert een breed voetpad naar het achteraf staan de, zeer eenvoudige kerkgebouw der Doopsge zinde gemeente van Wieringen. Aan denzelfden achterweg komt men bij een ander huis, dat bij nader bezien blijkt eene school te zijn: het is de bewaarschool van Hippolytushoef, eene gemeen telijke instelling, gesubsidieerd door de provin cie. Wat men op vele aanzienlijke dorpen elders nog niet heeft kunnen tot stand brengen heeft men dus op Wieringen weten te verkrijgen. Waar nog bijzondere geldelijke steun vereischt wordt, om de kinderen van onvermogenden in het genot van opvoeding en onderwijs aan de bewaarschool te doen deelen, daar laten de verschillende kerk besturen en meer vermogende particulieren zich steeds vinden, zoodat de dame, die onder zulke gelukkige omstandigheden als onderwijzeres aan het hoofd dezer inrichting staat, een wel aange- namen werkkring kan hebben. Van harte zij haar gegund, dat nog aan eene voorwaarde wordt vol daan, zonder welke de gunstigst gesubsidieerde school toch niet in bloeienden toestand kan ver- keeren, n.l. dat de ouders der schoolgaande kin deren zeiven de noodige belangstelling in de zaak toonen! Hippolytushoef heeft nog een derde kerkgebouw, dat door zijn bescheiden, vriende lijk voorkomen de aandacht trekt. Het staat niet ver van het raadhuis en de openbare school, aan den ingang van het dorp. Gevoelt ge lust, om het nette kerkje te bezichtigen, om die bloemperken wat van naderbij te bezien, misschien om de ach ter de kerk aangelegde begraafplaats te bezoeken- -niets en niemand zal het u beletten. Deze kerk is die der R. K. gemeente van Wieringen. Met dit al is Hippolytushoef een recht gezellig plaatsje, een eigenaardig vereenigingspunt van eene gastvrije bevolking, voorkomend genoeg, om een vreem den bezoeker goed te ontvangen en te herbergen, zóó zelfs, dat ge weldra heel niet meer denkt aan den mingunstigen zin van het spreekwoord: "Ge zit op een eiland", tenzij—stormweer of ijsgang den overtocht naar den vasten wal hoogst moei lijk of onmogelijk maken. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 23e jaargang nr. 2 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 27