- 45 - een erfenis buitenspel. Dat de jongere broer Jan de titel Heer van Wateringen erfde toen oudste broer Willem in 1365 kinderloos stierf zegt in dit geval dus niets over nakomelingen van Gerrit. Hoe het ook zij, de familie Van de Wateringe was door de tragische dood van Gerrit ineens zeer rijk geworden. Rijk genoeg om een mogelijke vrouw en kind ver weg een nieuw en veilig bestaan te laten opbouwen. Het zou wel eigenaardig zijn, want welk gevaar liep de weduwe van Gerrit nu helemaal? De eerwraak was afgekocht, de vrede tussen de graaf en de Van de Wateringes was ge tekend en bezegeld. Er is nog een tweede groot probleem bij de the orie dat Conrad Letzkau de zoon is van Gerrit van de Wateringe: de Danziger bron waarmee onze speurtocht begon spreekt nadrukkelijk van "Wieringen bij Alkmaar" en de familie Van de Wateringe komt uit de buurt van Den Haag. Zou er sprake kunnen zijn van een verschrijving en is Van de Wateringe verhaspeld in het voor Danzi- gers bekendere Wieringen? De Hanzestad Danzig in de middeleeuwen: een schoolprent handelsprivileges op het Zuid-Zweedse Scho nen (Skane) kreeg. Wieringen, Enkhuizen en Amsterdam hadden zelfs enige tijd gezamenlijke handelsfactorijen, zogenaamde "vittes" op het strand tussen de stadjes Skanör en Falsterbo, in het uiterste zuidpuntje van Zweden. Ook in de zogenaamde biervaart op Hamburg speelde Wie ringen een aanzienlijke rol in die tijd. Danziger en Wieringer handelaars hebben elkaar op deze belangrijke markten ongetwijfeld ontmoet. Het zou kunnen dat men in Danzig dacht dat "van Wateringe" eigenlijk "van Wieringen" moest zijn. De naam Wieringen was gezien de activiteiten van de Wieringers tenslotte bekend. Maar als je de beschikbare informatie bekijkt dan is het on waarschijnlijk dat er sprake was van een naams verwarring. Als we verder willen komen zullen we op Wieringen zelf moeten kijken. De situatie op Wieringen anno 1358 In de veertiende eeuw is het eiland Wieringen al enige tijd onderdeel van het graafschap Hol land. De graven van Holland zijn al vanaf eind twaalfde eeuw be zig om West-Friesland te veroveren, wat met vallen en opstaan gaat. Wieringen en Texel zijn al in 1184 na een korte oorlog door Floris III onderworpen, al stelt dat in de praktijk niet veel voor. Het gezag van de graven van Hol land wordt pas werke lijk gevestigd door Flo ris V, die ruim honderd jaar later heel West Friesland verovert. Wieringen was in de veertiende eeuw tamelijk bekend in heel noordwest Europa, een stuk be kender dan tegenwoordig. Het eiland was wel iswaar geen lid van de Hanze, maar dat weer hield Wieringer schippers er niet van richting de grote handelsplaatsen aan de Oostzee te varen. We weten dat in 1368 Wieringen samen met En khuizen en Amsterdam van de Zweedse koning Sindsdien worden deze streken tot het Graaf schap Holland gere kend. De volgende graven van Holland gingen door met hun expan siedrift en richtten zich op Friesland. In 1345 steekt graaf Willem IV over naar Stavoren om daar een uitvalsbasis te creëren. In de slag bij Warns werd het Hollandse leger bij de Rode Klif vernietigd en komt Willem om het leven. Omdat Willem IV geen kinderen had wordt hij opge volgd door zijn zuster, Margaretha van Beieren. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hèögte" - 23e jaargang nr. 2 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 18