- 43 - hoogstwaarschijnlijk de bron waarop alle Poolse en Duitse geschiedkundigen zich baseren. Het is niet duidelijk of er werkelijk familiepapieren zijn geweest, of dat we te maken hebben met een ver zinsel. Laten we voorlopig uitgaan van het eerste en vaststellen dat sinds het einde van de zestien de eeuw al het verhaal gaat dat Conrad Letzkau vanWieringen afkomstig is. Hirsch geeft in vergelijking met Osterroht ook weer nauwkeurigere informatie: "Als hier sein Vater durch den Gr af en von Hol land oder auf Befehl desselben getödtet worden be gab sich die aus dem Lande vertriebene Mut ter mit ihrem Sohne nach Preussen zu dem ihr befreundeten Ordensvogte von Grebin im Danzi- ger Werder, der ihr einen Wohnsitz in dem seiner Vogtei unterworfenen Dorfe Leczkau anwies, von welchem Dorfe der Sohn den Familiennamen ent- lehnte".1 toen hier zijn vader door de graaf van Holland of op diens bevel gedood werd, begaf de uit het land verdreven moeder zich met haar zoon naar Pruisen naar de bevriende orde-voogd van, Gre bin in Danziger Werder, die haar een verblijfplaats gaf in het dorp Leczkau dat onder zijn voogdij stond. De zoon ontleende aan dit dorp zijn fami lienaam) Zoals we in dit artikel nog zullen zien wordt door de toevoeging "oder auf Befehl desselben" een belangrijke zwakte in het verhaal zoals dat door Osterroht wordt verteld weggenomen. De graaf van Holland en de heer van Wateringen De vermelding dat de vader van Conrad Letz kau gedood zou zijn door de graaf van Holland brengt ons terug in eigen land. Algemeen wordt aangenomen dat Letzkau in de tweede helft van de veertiende eeuw is geboren, precies de peri ode waarin graaf Willem V verwikkeld was in een ingewikkelde machtsstrijd met in eerste instantie zijn moeder, Margaretha, en later met de steden in het graafschap Holland: de Hoekse en Kabel jauwse twisten. Willem V is vooral bekend - of be rucht - vanwege de geestesziekte die zich in 1357 of 1358 bij hem openbaarde. Volgens de traditi onele versie, gebaseerd op een vijftiende-eeuwse kroniek, sloeg Willem V Gerard (ook wel Gerrit genoemd) van (de) Wateringe tijdens een feest in 1358 zonder directe aanleiding dood nadat hij na het bezoek van een feest aan het Engelse hof krankzinnig naar Holland was teruggekeerd. Robert Fruin, een vooraanstaande negentien- de-eeuwse historicus, schreef eind negentiende eeuw twee artikelen waarin hij korte metten maakte met deze versie van de moord op Gerrit van de Wateringe. Door zorgvuldig de beschikba re bronnen te bestuderen en te combineren komt hij tot het volgende inzicht: Allereerst stelt hij dat de moord op Van de Wa teringe niet in 1357 of 1358 plaatsvond, maar al in 1354. GraafWillem V van Holland, 18e eeuzvse gravure 1 Eind negentiende begin twintigste eeuw zijn zelfs twee nu bijna vergeten romans verschenen waarin dit gegeven wordt naverteld: Ernst Wichert - Heinrich von Plauen (1874) en Julius Pederzani-Weber - Der Treuschwur des Kunrat Letzkau (1909) 7 V V Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höögte" - 23e jaargang nr. 2 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 16