- 39 - Ook ik moest mee met een wagen, daarvoor kre gen wij er een van het Duitse leger en een Mar- schbefehl dat toegang gaf tot alle Duitse leger plaatsen. Dus je kreeg ook voldoende slaap en rust en niet te vergeten eten, dat was prima, maar hoe ver waren de Russen al opgerukt? De barak ken die wij haalden, moesten we naar krijgsge vangen- of naar concentratiekampen brengen. Dat laatste was zeker niet leuk, maar wij mochten niets zeggen op straffe van opgepakt te worden. Na het Ardennenoffensief ging het snel bergaf waarts met de Duitsers. Wij hielden de landkaart bij om te zien hoe ver de geallieerden en de Rus sen al waren gekomen. Het werken werd steeds moeilijker, er was, dag en nacht alarm, maar de firma zorgde goed voor zijn mensen. Wij kregen elke middag warm eten van een gaarkeuken van Struck Witte.5) Het ging steeds verder bergaf waarts met het Herrenvolk. Braunschweig was een conservenstad, vandaar dat er vaak eten genoeg was, zodat je nog eens wat kon ruilen voor tabak. Toen kwam de dag dat wij drie dagen in het niemandsland zaten, 's nachts Amerikaans, overdag Duits. Die dag, 10 april, op dinsdagavond wilden Amerikaanse tanks de stad in. Mijn vriend en ik stonden bui ten te kijken toen een Amerikaan, die goed Duits sprak, ons kwam vragen naar de kortste weg naar het Raadhuis. Wij boden aan om voorop te lopen, dat vond hij goed. Er is dan ook geen schot geval len. Om ongeveer acht uur 's avonds kwamen we bij het raadhuis aan. Wij kregen sigaretten en een paar voedselpakketten, toen was het voorbij. Alleen het Duitse leger had nog niet gecapitu leerd, dat duurde nog ongeveer drie weken. Toen was de weg vrij om naar huis terug te gaan. Daar ben ik op 14 juni aangekomen. Moeder en mijn zus waren blij en ik zelf ook. Al die twee jaren heb ik geen honger gehad, mede dankzij de pakjes die moeder en zus mij toezonden. Die wil ik dan ook daarvoor bedanken. Dit waren mijn herinneringen van twee jaar dwangarbeid, leuke maar ook akelige momenten, 72 zware bombardementen, alleen maar probe ren te overleven. Maar in de twee jaar ben ik on geveer vijf kilo aangekomen. Dat was het enige goede dat ik kon melden. Het was een tijd om nooit te vergeten. Op Wieringen heb ik los-vast werk gedaan bij de boer. Daarna heb ik me laten omscholen tot met selaar. In 1947 kreeg ik kennis aanTrijnie Bakker (van Hiltje). Begin 1952 zijn we getrouwd. We gingen wonen aan de Voorstraat in Den Oever. Later in dat jaar werd er een dochter geboren, Harmina Hilda (Ina). Vijf jaar later kwam er een zoon, Pieter Aeilko (Peter). Ik ben in 1957 als ovenbouwer in vaste dienst bij Hoogovens aan genomen. In 1959 zijn we naar Beverwijk ver huisd (dichter bij het werk). Al 53 jaar wonen we in dezelfde woning. Er wa ren nog meer Wieringers die naar Beverwijk ver huisden. De familie Van Haneghem woonde twee huizen verderop. Anton van Hoessel en Alie Kom duur woonden in Heemskerk. In onze wijk woon den vele mensen uit de Kop van Noord-Holland. Staatsbos Wieringermeer v.l.n.r. Piet Tijsen - Hollebalg, Okko Ellens - Hippolytushoef, Piet v.d. Herik - Den Oever, Eiko Kamst - Westerland, Simon de Haan - polder Waard-Nieuwland Eerste rij: Gerard van Hoesel - Stroe, Jan Ijzer - Hippolytushoef, Hannes van Os - Den Oever, Piet Schoone - Hippolytushoef 4 'Zwarthemden' slaat waarschijnlijk op de zwarte uniformhem den van de leden van de met de Duitsers samenwerkende Weer Afdeling (WA) van de NSB in Nederland. Na 'Dolle Dinsdag' vluchtten veel NSB- ers met hun gezin naar Duitsland, bang voor de maatregelen tegen hen van de overige Nederlanders. Ook de aanhangers van Mus solini in Italië droegen zwarte hemden, (red.) 5 Struck Witte was een vleeswarenbedrijf dat belast was met de voeding (red.) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 23e jaargang nr, 2 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 12