- 25 - werd de torenklok geluid. De stoet begaf zich in dezelfde volgorde als op de heenreis terug naar het sterfhuis. Daar werd door een paar bejaarde buurvrouwen, gekleed met zwart schort en met een zwarte kaper op, thee geschonken met een kluutje. Later werd brood gegeten, kadetjes en beschuiten met kaas en suiker. Begrafenisver. "De laatste Eer" Begrafenisvereniging 'De Laatste Eer', is officieel opgericht op 1 mei 1937. In de tijd van crisis, waaraan ook Wielingen met een te veel aan ar beidskrachten, niet aan ontkwam. Van de 43 aan wezigen op de oprichtingsvergadering gaven zich 42 meteen op als lid. Er werd een ledenwerfactie gehouden over heel Wieringen Een jaar later kon het bestuur vertellen dat het ledenaantal was ge stegen tot 660. Het voldeed duidelijk in een be hoefte. Er werden 28 man aangesteld, een groot verschil met de 12 man die voorheen in dienst waren. Het kwam dan ook wel eens voor dat verschillende voorlopers als het ware op wacht stonden bij het sterfhuis om het eerst binnen te zijn. In 1938 stelde het bestuur een reorganisatie van het personeel voor, mede in verband met het instellen van een kledingfonds. Uiteindelijk werd het aantal personeelsleden teruggebracht tot 12. Voor deze mensen werden door bemiddeling en hulp van kleermaker Van Rijn, uniformen aan gekocht bij kledingfirma Oostwoud te Franeker. In het begin werd er met de rouwkoets met een zwart paard ervoor gereden door Simon Russel- man, Cor Lont van Smerp, Jan Kooy van Wester- land en Jaap Mooi uit Hippolytushoef. De vereniging kreeg in de beginjaren te maken met opstartperikelen. Op de eerste jaarvergade ring bleek dat veel leden van het oostelijk deel van Wieringen geen contributie betaalde, na on derzoek kwam uit dat de bode het geld in eigen zak had gestoken. Er werd een aanklacht wegens verduistering ingesteld. In 1939 wordt er beslo ten de rouwwagen van eigenaar J. Kuut te Stroe over te nemen voor het bedrag van 85,-, dit om de concurrentie van de ondernemers geheel uit te schakelen en alles bij de vereniging onder te brengen. Dan is er nog het personeelsprobleem. Het bestuur legt aan de vergadering voor om personeelsleden boven de 65 jaar te ontslaan en bij het aanstellen van nieuw personeel wordt de maximumleeftijd van 60 jaar ingesteld. En het aantal moet worden terug gebracht naar 12, in verband met de aan te schaffen kleding. Dit lijdt tot hevige discussies maar het voorstel wordt een jaar later toch aangenomen. Door de hoge leeftijd van 70 a 75 jaar krijgen 13 personeelsleden ont slag, waaronder R de Jong. Hij heeft dan 20 jaar gedragen. De hoge leeftijd wordt onverantwoord geacht. Verder komt het voor dat personeelsleden onderling elkaar beconcurreren Dat komt omdat leden van de vereniging een voorkeur hebben en aan de andere kant het bestuur dat het perso neel aanstuurt. Na overleg komt het voorschrift dat het bestuur het personeel regelt. Wanneer de nieuwe begraafplaats Zandburen in 1939 wordt geopend, besluiten veel Wieringers hun familie over te laten brengen, vanaf het Kerkplein naar de nieuwe begraafplaats. Dit gebeurt op kosten van de familie. Wieringen ontkomt niet aan de vreselijke gevolgen van de Twee de Wereldoorlog. Die kenmerkt zich door een groot aantal sterf gevallen. Tijdens de oorlog heeft het be stuur moeite de zaak draaiende te houden, moeilijkheden met perso neel, waarvan de jongeren door de weermacht gevorderd werden en ook het grafkistenvraagstuk werd steeds moeilijker. Hout voor kisten was bij de meeste timmerlieden niet meer voorradig en de timmerlieden vroegen door de schaarste een ongekend hoog bedrag voor de kist. In 1943 treedt E. Baijs door familieomstandighe den, af als voorzitter. Zij opvolger is Freek Bont- kes. In dit jaar stopt men ook met het aanzeggen op zondag, het was een gebruik maar werd niet als noodzakelijk geacht. De opvolger van J. Kuit, koetsier te Oosterland en Den Oever, wordt C. Lont. Kuit, een man die onder alle omstan digheden zijn plicht deed, trad terug wegens ge zondheidsredenen. Er komt een klacht bij het be stuur binnen. Sommige leden van het personeel gaan na afloop van de begrafenis in uniform het café bezoeken. Dat is ontoelaatbaar en de perso nen krijgen een waarschuwing. De vereniging uit de Wieringermeer huurt met enige regelmaat de koets, kleding of het personeel. Ook komt er een voorstel voor de leeftijdsgrens van bestuursleden. Het jaar 1944 is bijzonder en moeilijk tegelijk, het aantal leden passeert de 1000, de helft van de Wieringer bevolking is lid en om alles goed te boek hebben staan komt er een cartotheek. Moeilijk omdat drie dragers voor de arbeidsin zet worden gevorderd, J. Vermeulen, Jb. Kuit en H. Oldersma. De secretaris penningmeester G. Dijkstra wordt gevorderd voor de Duitse Krantenbericht le bode krantenbericht Bode-aanstellingen. Hex bestuur dor bcgrateitlsvereenigtng „De Laatste Eer", heeft de volgende personen nis bode aangesteld. Voor Wcslerland te bode jan Ver meulen ie bode H. Doesburg. Voor H.-lloei te bode S. Kuit ie bode Jae Doesburg. Voor Den Oever Se bode G Baijs ie bodo N. Bakker At. Bij eventueel» gebeurtenissen kun nen letten of niet-teitea zielt tot deze personen in hun rayon wenden. Voor H.-K-ttboUekcii wendde men zich tot den bode V. Vroone, tl.-lluel. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 23e jaargang nr. 1 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 26