- 23 - verteld. Een van de mannen vroeg aan Jaap Mooy die ook zat te wachten: 'Maar Jaap, wie moet jou nou begraven als je aan de beurt komt?'. Waarop Jaap antwoordde: 'Dat zien ze dan maar!' En op 7 april 1954 was het zover. Jaap overleed op 63-jarige leeftijd. GerritVoos, Zandburen Hippolytushoef. Op Wieringen kende men de burenplicht. Hoe sober ook, het medeleven van de eiland bewoners bij ter aarde bestellingen was door de eeuwen heen een ontroerende gebeurtenis. Het waren allen rouwdragenden, het was de buur man, die met zijn boerenwagen en paard en de buren die achter de wagen liepen, die hun 'bu renplicht' volbrachten en hem of haar, die ze zo van nabij hadden gekend, met diepe weemoed de laatste eer bewezen. Ieder wist hoe ver zijn buurt strekte, waar hij die plicht had te vervullen, dit was een ongeschreven wet, ook het afleggen, om zeggen, grafgraven en klokluiden. De burenplicht was goed geregeld, buren hielpen waar nodig en op het geloof werd niet gelet maar het bracht ook wel eens grote problemen. In de jaren rond 1918, de jaren van de Spaanse griep waren er buren die weigerden om te helpen, wegens het besmet tingsgevaar, dan was zo'n begrafenis moeilijk. Maar ook bij onenigheid binnen de familie en onder buren was de burenplicht soms een last. Begin 1900 komt er een kentering in deze eeu wenoude traditie. Diverse redenen lagen er aan ten grondslag. De visserij werd drukker, evenals het bedrijfsleven, dus de beschikbare tijd werd minder. Voor het aan- en omzeggen werden vaak dezelfde personen gevraagd, in het geheel geen buren, maar die het werk naar behoren deden en er voor betaald werden. De beheerders van de begraafplaatsen stelden soms vaste doodgravers aan, zodat zij meer invloed konden uitoefenen op het in orde houden van de begraafplaatsen. En er waren mensen die aan een begrafenis een centje bij konden verdienen, door onder andere hun paard en wagen te verhuren. Zo raakte de burenplicht meer en meer op de achtergrond. Bovendien vestigden zich tijdens de Zuiderzee werken tal van vreemdelingen tussen de Wierin- gers. Waar het aanvankelijk meest jonge mensen waren, hadden zij in het begin persoonlijk met het begraven weinig bemoeienis, maar later ver anderde dit. Zij hadden andere begrippen over burenplicht en brachten hun eigen gewoonten mee. De burenplicht schoot door de sociale nood waarin zo velen verkeerden te kort, de kwijnende burenhulp en de rommelige uitvoering van de begrafenissen bewoog de oprichters een vereni ging in het leven te roepen. Al ging dat niet he lemaal van harte, toch verdween de burenplicht langzaam en uiteindelijk ging dit stukje Wierin- ger folklore verloren Toch zal niemand naar de oude toestand terugverlangen. Rond de jaren '20 in de vorige eeuw wordt de Rouwkoetsvereniging Westerland opgericht. E. Baijs is voorzitter, Jan Siesling secretaris, R Tij- sen, penningmeester en de leden waren C.Ver meulen, D. Rotgans (door overlijden opgevolgd door C. Boersen) en H. Doesburg (wegens werk zaamheden in de Wieringermeer opgevolgd door H. Stubbe. Bij het oprichten of omvorming tot de vereniging werd als nieuw bestuurslid M. Mast gekozen, al de andere genoemde leden bleven in functie. Mast kreeg een jaar later de samengevoegde functie penningmeester/secreta ris. In 1942 trad Bais af als voorzitter, zijn plaats werd ingenomen door Freek Bontkes. Jan Sie sling overleed in 1939, zijn plaats werd ingeno men door G. Dirks. Uit alles blijkt dat er binnen het bestuur niet veel wisseling zijn geweest. De verhoudingen in het bestuur zijn goed en dat is de vereniging ten goede gekomen. In de tien jaar van haar bestaan verrichtte de Rouwkoetsvereniging over de gehele gemeente haar werk en de vraag was langzamerhand gere zen of niet de tijd gekomen was het begrafenis- werk in zijn geheel te verzorgen. Door een bij gehouden statistiek van het aantal sterfgevallen, was men tot de conclusie gekomen van gemid deld tien begrafenissen per jaar te Westerland en uit een berekening zou een contributie van f 2,50 per gezin per jaar voldoende zijn, zodat de ver eniging de gehele begrafenis, als bode, dragers, uitkleerders enzovoort zou kunnen verzorgen. De kosten van de kist waren hier niet bij inbegre pen. Die werden door de familie besteld bij de plaatselijke timmerman. Er wordt besloten een vlugschrift huis aan huis te verspreiden, waaraan een strook tot intekening als lid is bevestigd. Ie der deel van de gemeente hield zijn eigen drager korps. Op 17 december 1936, in café Duijnker BEKENDMAKING, te Westerland, is het zover. Er zijn alleen m*de bekend. dat hu nog twee problemen NIET voordat men overgaat evengoed als voorheen tot officiële oprichting; begrafenissen enz. verzorgt het aantal leden en de eleiK)> financiën. Ook is er I- STEIGSTRA, nog een discussie over BEKENDMAKING. NIET begrafenissen enz. verzorgt J. STEIGSTRA, Ondergetóekende maakt hier- t werkende voor „De Laatste Eer' iii i bn voorkomende gebeut tenisseis i Westerland. Wieringen Ondergetekende maakt hier mede bekend, dat hu werkende voor „De Laatste Eer', evengoed als voorheen bil voorkomende gebeurtenissen BeleeM aanbevelend. Westerland. Wieringen Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 23e jaargang nr. 1 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 24