- 14 - len vergeten, ons hele leven niet. Intussen komt de dominee, die een toespraak houdt over de Kerst en tevens op onze positie doelend. Een dameskoor uit Kampen zingt begeleid door het orgel. Een ogenblik moeten we gaan staan en onze gedachten naar huis en familie laten gaan. Dan is de middag ten einde en als we dan 's avonds ons slaapvertrek opzoeken komen er o?tgeveer 2500 mannen van Schouwen en Flakkee in de kazerne aan. 's Nachts om twee uur worden we gewekt om te vertrekken en het is vier uur in de morgen als we staan aangetreden op straat en naar het station IJsselmuiden marcheren. Het is dan een heldere Eerste Kerstdag 1944. Vanuit Kampen zijn de mannen naar Duitsland getransporteerd. Op 14 mei 1945 is hij weer teruggekomen. Na zijn terugkomst in 1945 weigert hij om persoon lijke redenen terug te keren naar de Korenschoof. Hij werkt een tijdje bij bakker Wagemaker in de Elft en bij De Vries op het Kerkplein. Naderhand keert hij toch weer terug bij de Korenschoof. Als de zaak omstreeks 1962 wordt verkocht neemt hij ontslag. Zijn werk wordt nu geheel anders, namelijk de bezorgdienst van de Coöperatie. Dit werk ligt hem in het geheel niet en hij keert weer terug naar zijn oude stiel bij bakker Oden in de Belt, waar hij het reusachtig naar zijn zin heeft. Helaas kan hij daar niet blijven. Hij heeft nog een korte periode in Den Oever bij bakker Metse laar gewerkt. Alle diploma's die nodig waren voor zijn beroep van bakker-banketbakker, zo ook het middenstandsdiploma, heeft hij behaald. Zijn grootste wens was ooit een eigen zaak of als twee de keus leraar op een vakschool. Helaas is dat er nooit van gekomen. Nan Mulder heeft prach tige werkstukken gemaakt van suiker. Bij een jubileum van H.M. Koningin Wilhelmina een monteel) van dragant2) afgewerkt met garneer- glazuur. Het was een zeer modern ontwerp. Een foto daarvan heeft nog in het bakkersvakblad De Bakkerswereld gestaan. Hetzelfde deed hij bij de inhuldiging van Koningin Juliana in 1948. Ook met marsepein was hij een groot kunstenaar. Bij het verenigingsleven was hij veel te zien, on der andere bij de gymvereniging en jiu jiutsu en de EHBO. Nan was een trouw lid van de vak bond en hij was afdelingsvoorzitter van de Alge mene Bond voor Voedings- en genotmiddelen. De voorzittershamer gebruik ik nog wel eens bij een huwelijk, maar dan versierd met een witte roos en een lint. Uit het huwelijk van Nan Mulder en Grietje Veen- stra werden drie kinderen geboren. Gerie, Nettie en Nan junior. Op hun beurt zorgden zij voor vijf kleinkinderen. Deze tak van de familie Mulder sterft uit, omdat er geen nakomelingen zijn de mannelijke lijn. Het karakter van mijn vader zou ik als volgt willen omschrijven. Rustig, evenwich tig, groot incasseringsvermogen. Hij zou zich niet snel laten gaan, eerst alles goed overdenken, dan pas doen. Maar vooral principieel. Voor dat laat ste heb ik altijd grote bewondering gehad. Begin 1966 krijgt Nan last van zijn been. Na verloop van tijd, wanneer hij steeds slechter gaat lopen en veel pijn heeft, constateert men een her nia. Hij moest maar veel fietsen, wat het advies van de dokter. Toen zijn sigaartje hem niet meer smaakte, waar hij anders zo mateloos van kon genieten, wisten we dat het goed fout zat. Een ziekenhuisopname volgde en in december 1966 overleed hij te Alkmaar, 55 jaar oud. Nan Mul der Nanzn. werd de dag voor kerstmis ten grave gedragen. Zij die wij liefhebben en van ons zijn heengegaan Zijn niet meer waar zij waren, Maar altijd waar wij zijn Nan Mulder staat in de volgende boeken vermeld: 1. Opdat wij niet vergeten, door Ds. Albert van Dorssen 2. De bakkers van Wieringen, van graan tot brood, door Peter de Greef 3. Wieringen tijdens de oorlog 1940-1945, deel I, blz. 181, samengesteld door Johan Oedzes, mevrouw N.E. Bays, C. Laan en G.H. Homan 4. Het bloed kruipt, door J.K. Rienstra-Mulder en E.H. Rienstra Naschrift U zult begrijpen dat ik een zo objectief en waar heidsgetrouw mogelijke impressie heb gegeven van mijn vader Nan Mulder. Veel informatie heb ik gekregen van mijn tante Maartje Bakker Mulder. Ze kon zo prettig over vroeger vertellen. Informatie over ons gezin heb ik bewust achter wege gelaten. Zoals ik in mijn inleiding al stelde, dat komt te dichtbij en dat is privé. Het schrijven over mijn vader riep zoveel herinneringen op. En ik kan niet anders zeggen dan: wat heb ik een fantastische vader gehad! 1} Montee is bij de bakkers een gestapeld werk stuk. 2) Dragant is gemaakt van poedersuiker, gela tine en water. Zo worden bijvoorbeeld roosjes van suikerwerk gemaakt. Met dank aan mevrouw Lijda van Bremen-Jon- ker van de historische vereniging "Ampt Epe" te Epe voor de informatie over de hoeve 'De Brake (red. B.G.). Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 23e jaargang nr. 1 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 15