- 12 - Nan Sr ging dus op zoek en al heel snel kreeg hij de brooddronken jongens, die behoorlijk luid ruchtig waren, in de gaten. Er was in die omge ving veel bos, zodoende kon hij zelf uit het zicht blijven. Vader dacht: "Ik zal die jongens eens een lesje leren." Op een bepaald moment hadden ze door dat ze gevolgd werden. Daardoor gingen ze harder lopen, maar hun achtervolger ook. Op het laatst werden ze wat bang en ze zetten het op een lopen. Buiten adem kwamen ze op hoeve de Brake aan en riepen in koor: "Moeder, doe open, er zit een kerel achter ons aan." Toen uiteindelijk bleek dat het om hun eigen vader ging, keken ze wel wat op hun neus. Hoewel ze allen iets pla gerigs over zich hadden, had geen van hen het karakter van hun vader geërfd. De vader, die het door ziekte van de kinderen en andere tegensla gen niet mee heeft gezeten in zijn leven. Waar hij van genoot was 's avonds de atlas op tafel om op die manier iets van verre landen te ontdek ken. De moeder, de vrolijke, zingende, zorgzame moeder, die na de dood van haar kinderen ver anderde in een stugge, maar nog steeds zorgzame vrouw. Het verdriet heeft ze in stilte gedragen. Nan Mulder Nanzn. hield veel van zijn moeder. Toen hij in Duitsland was (opgepakt tijdens een razzia) van december 1944 tot mei 1945, Schreef hij in zijn dagboek: Vandaag 7 mei is moeder jarig en dit is de eerste keer dat ik niet bij haar ben." De boerderijen waar Nan opgroeide waren die met gemengd bedrijf. Het waren echter geen grote bedrijven, die had je vroeger niet zo veel. Voor de winter werd een varken geslacht, er werd leverworst gemaakt die niet in een darm werd gedaan, maar in een schaal. Op veertienjarige leeftijd wordt Nan bakkersleerling. Het is met de jeugd gedaan. Nan vertrekt naar Schagen, een grote koffer met persoonlijke spullen mee. (Die koffer is nog in het bezit van zijn kleindochter) Hij gaat werken bij bakker Rol in de Hoep. Het is ook daar dat hij zijn toekomstige vrouw Grietje Veenstra leert kennen, die daar in de huishou ding werkt. Frappant detail is dat Geertje Kos ter, geboren op 15 september 1911 (zie lijst van geboorten 1911) daar ook werkzaam is. Zij heeft mij veel over die periode verteld. Vanuit Schagen krijgt hij een tijdelijke betrekking als banket bakker te Alkmaar aangeboden de dagtekening is volgen het bevolkingsregister van Wieringen 11-11-1932 en op 2-12-1932 staat de registratie volgens a.r. kaart bij bakker Koorn in Slootdorp. In 1934 trouwden Nan en Grietje. Ze gaan wo nen op Westerklief. Ze hebben daar echter heel Van zijn verblijf in Duitsland heeft mijn vader een dagboek bij gehouden: 's Avonds gaan we om zeven uur lopend naar Den Oever, waar we in een grote schuit moe ten; onderin. Dat is ons nachtverblijf. Om elf uur 's nachts varen we af naar Kampen. Het is dan drie uur in de nacht als we op het IJs- selmeer motorpech krij gen en genoodzaakt zijn het anker uit te gooien en stil te blijven liggen. Een paar mannen en eert aantal Duitse soldaten gaan met een roeiboot naar de wal, dat onge veer ter hoogte van Oude Met de bakkerskar in Slootdorp kort gewoond, want Grietje kon daar niet wen nen. Het wordt de Klieftstraat. Toen hij een baan kon krijgen als banketbakker in Hippolytushoef, nam hij die aan. Het bedrijf heet Korenschoof en is eigendom van een broer van zijn vorige baas. Nan werkt daar tot de cember 1944 als hij na een razzia weggevoerd wordt naar Duitsland. Buiten de bakkerij, Slootdorp Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóögte" - 23e jaargang nr. 1 - 2011

Op de Hòògte - Wieringen | 2011 | | pagina 13