- 110 - Cornells Klein Nz. geeft de geboorte aan van zijn dochter Dirkje, geboren op 3 januari 1812. Getuigen zijn Pieter van Pomeren, notaris, 40 jaar en Albert Heiblok, ontvan ger der dijkgelden, 33 jaar. C. Mulder, Maire (burgemees ter, 'maire officier van den burgerlijken stand j. De allereerste huwelijksakte van Wieringen, nummer 1, 1812 De allereerste huwelijksakte van Wieringen betrof het huwelijk van Barend Kaleveld, 24 jr zoon van Simon Barendsz Kaleveld en Trijntje Hendriks Kuijl en Geertje Jacobs Bont, 20 jr dochter van Jacob Cornelisz Bont en Maartje Everts Kaan. De allereerste overlijdensakte van Wieringen, nummer 1, 2 januari 1812, Antje Minnes De eerste overlijdensakte van Wieringen, 2 januari 1812. Linksboven het kei zerlijke Franse stempel. Voor de duidelijkheid heb ik op deze slechte kopie een betere afdruk er onder geplaatst. EMP(ire) FRAN(gais) 75 C(entime)s. Zo ook op de geboorteakte van Dirkje Klein. Er staat: "In het Jaar Agttienhonderd en twaalff, den Tweeden Januarij, Zijn voor Ons Maire (burgemeester, B. G.) Officier van den Burgerlijken Staat der gemeente Wieringen, departement van de Zuiderzee, canton en mu- nicipaliteit van Wieringen gecompareerd Jan Kuijtenz." Zwager Jan Kuijt en broer Aldert Minnes geven op 2 januari het overlijden, op 1 januari 1812, aan van Antje Minnes, ongehuwd, drieëntwintig jaar oud, dochter van Klaas Minnes en Sijtje Robbers 2. Het hebben van een achternaam werd verplicht. Veel mensen hadden in 1810 al een achternaam, maar nog lang niet iedereen. Veelal gebruikte men een patroniem (voornaam van vader), Simons (zoon) bijvoorbeeld. Men moest op het gemeentehuis aangeven a. dat je de achternaam die je al had wenste te behouden, of b. dat je een achternaam koos. Ook die verandering was blijvend. Het register waarin deze namen werden genoteerd heet het "Naamsaanneemregister" De meeste registers zijn in 1812 opgemaakt. Ze zijn niet van iedere ge meente bewaard gebleven. 3. Het decimale stelsel van maten en gewichten werd ingevoerd, de Franse Frank werd geïntroduceerd. Het metrieke stelsel verving de talrijke plaatselijke en gewestelijke maten en gewichten. Dat was wel nodig ook. Er waren zoveel verschillende soorten maten en gewichten, veelal plaatselijk bepaald. Een voorbeeld hiervan is de el. Deze lengtemaat varieerde nogal. Bijvoorbeeld in Den Haag 69,4 cm., in Amsterdam 68,8 cm., in Twente 58,7 cm. Nu kwam er de standaard lengtemaat, de meter. De muntuitgifte was een zaak van de provin ciale en in sommige ge vallen van de stedelijke overheden. Er werden op centraal niveau ech ter wel afspraken over Munt van Holland, 1724, twee stuivers, Munt van de stad Utrecht, 1766 (dubbele stuiver), later genoemd dubbeltje Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 4 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 7