Haarlemse mwM GELYKHEID, Oprechts VRYHEID, BROEDERSCHAP. vAw* yiï Vnrr No. ioi Saturdagfe C O U R A N T. - 107 - genealogie doet: één van de Franse maatregelen was de invoering van de Burgerlijke Stand daar in 1796, waardoor er al van af die tijd geboorte- trouw en overlijdensakten zijn. In het grootste deel van Nederland werd de Burgerlijke Stand pas na de inlijving bij Frankrijk, in 1811, ingevoerd. Ook Wieringen ontkwam er niet aan. Hier op Wieringen ging men over tot invoering in januari 1812, hierover later meer. Er kwam nu voor de rest van Nederland de Bataafse Republiek onder Franse invloed. Het motto was: Vrijheid, gelijkheid en broederschap. Het jaar 1795 werd het eerste jaar der "Bataafse Vrijheid" genoemd. Het zou op deze plaats veel te ver voeren om daar verder op in te gaan. Ao. ï8oi. Vaa •ikti a a Auguflus. De Oprechte Haarlemse Courant van 22 augustus 1801. De leus "Gelijkheid, Vrijheid, Broederschap" zie je in elke krantenkop. Hier "het zevende jaar der Bataafse vrijheid." In 1806 werd de Bataafse Republiek vervangen door het Koninkrijk Holland met als koning Lode- wijk Napoleon, een broer van de Franse keizer Napoleon. De koning probeerde Nederlands te leren en zei eens volgens overlevering: "Ik ben konijn van Holland" in plaats van "Ik ben koning van Hol land". Het stadhuis van Amsterdam werd door koning Lodewijk Napoleon tot paleis verklaard, het tegenwoordige Paleis op de Dam. In 1810, na voortdurende conflicten, stuurde Napoleon zijn broer terug naar Frankrijk. Wieringen een deel van Frankrijk Op 9 juli 1810 werd Nederland een deel van het keizerrijk Frankrijk onder keizer Napoleon. Het belang van Nederland was totaal onderschikt aan het Franse. De bevolking verarmde, de controle was overal. De keizerlijke adelaar was alom zichtbaar. Met ingang van 1 januari 1811 ontstonden er zeven departementen ('provincies'). Eén daar van was het Département du Zuyderzee sa mengesteld uit ongeveer het tegenwoordige Noord-Holland en Utrecht samen. Vlieland en Terschelling bleven bij het departement Fries land. Het Departement van de Zuiderzee was onderverdeeld in arrondissementen. Het eiland Wieringen werd in de Franse tijd een gemeente in het Département du Zuyderzee, arrondis sement Alkmaar. Het bestuur van het departe ment zetelde in Amsterdam, de Belgische graaf De Celles was de prefect (hoofd van het depar tement). Naar Frans voorbeeld kwam er in elke gemeente een maire (burgemeester) met civiele en notariële taken. Op Wieringen werd Pieter van Pomeren in 1811 tijdelijk benoemd tot schout, wegens het overlij den van J. Keizer. "Door Z.D.H. den prins Aarts-Thesaurier des Rijks, Hertog van Plaisance algemeen stedehouder van Z.M. den Keizer en Koning. (Napoleon was keizer van Frankrijk en koning van Italië, Het /de Ji&r der Bataaffè Vrylieid. WJt&i Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 4 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 4