ANVULLINGEN EN VERBETERINGEN - 139 - siin broer weerom kommen was en dat siin taat nou 't meste kalf slachte laten had, omdat i 'm flug weerom kregen had. Maar die jonge wierd deer so boos om, dat i niet in huus komme wou. Toe gong siin taat na 'm toe en die praatte so mooi teugen 'm. Maar hij seide teugen siin taat dat i al so feul jaar foor'm werkt had, en dat i 'm nog nooit 'n bokje geven had, weer hij met are jonges 'ris klucht mee make mochte. Maar nou siin are seun weer thuus kommen was, die al siin goed met slechte wiifkes d'r deur brocht had, foor die slacht je 't meste kalf, seid i. Toe seide siin taat teugen 'm: kiin! jij bin altoos bij me en alles wat ik hew, is foor jou. Jij most nou ok in je skik weze, want jou broer die we dochte dat dood was, is weer levendig worren, en die we dochten dat weg was is nou weerom fongen. Aanteekeningen Taat en mem, vader en moeder; Aar, bij samentrekking uit ander, even als het westerlauwersch friesche oar bij samentrekking uit other is ontstaan, komt in de volkstaal van de hollandsche landlieden veel voor en was er vroe ger in de steden ook algemeen in gebruik. Langd, land, even als hangd hand, dangst ge danst. Supen, zuipen, heeft hier de beteekenis van zwij- nevoeder of zwijnedrank Seunis, varkenstrog, is ook elders in Noord-Hol land, onder anderen in de Beemster in gebruik. De oorsprong van dit woord is mij niet bekend. Het schijnt verwant met het veluwsche sunig. Niks fan gien ien, dubbele ontkenning, volgens het friesche spraakgebruik. Deend, gedaan, bij afwisseling met deen, ook bij oude lieden in de friesche steden in gebruik. Skoene an siin biene Fongen, eigenlijk gevangen, voor gevonden. Ook elders verwart het volk de verledene deelwoor den van vangen en vinden. Klucht, wordt op Wieringen voor pleizier, pret gebruikt. Kiin, door afslijting, der d van kiind, kind, volko men als te Leeuwarden; zie vs. 31 bl. 29 II. bron: Johan Winkler, Algemeen Nederduitsch en Friesch dialecticon. Deel 2. Martinus Nijhoff, Den Haag 1874. Deze tekst staat op http://www.dbnl.org/tekst/wiiik007alge02_01/ winkO 0 7 alge02_01_0007.php (Digitale bibliotheek van de Nederlandse letteren) In de laatste uitgave op de hoogte staat een gedicht over de oude school op het Hoekje, welke is on dertekend met "als van ouds Niek". Voor het geval nog niet bekend was wie er achter de schuilnaam Niek zit, hierbij enige uitleg. Dhr N.H. Klomp is een zoon van de toenmalige gemeentesecretaris van Woudenberg. In 1932 kwam hij als gemeente ambtenaar naar Wieringen en werd chef algemene zaken in het ge meentehuis aan de Mekkenstuinweg. Vanaf 1932 was Klomp mede-redacteur van de Wieringer Cou rant. Klomp plaatste regelmatig redactionele verha len in de krant onder het pseudoniem "Niek" Ook reageerde hij in krant vaak in gedichtvorm, zoals de rijm over de oude school op 't Hoekje. Pieter Kooy Geachte redactie, De foto op blz.78 is niet de haven van Den Oever maar is van De Haukes. Het vuurtorentje is het lage licht op de zeedijk en stond ongeveer tegenover het Veerhuis. Het kleine licht gaf samen met de hoge toren die nabij de Waterweg stond een lichtenlijn in het vaarwater De Sloot. Met vriendelijke groeten, Cees Tijsen Hierbij enige rectificaties naar aanleiding van het ingezonden stukje van mevr. A.C. Lam-de Groot in Op de Hoogte, nr. 3 -september 2010. Zij schrijft hierin over de samenwerking van haar vader, Her man de Groot, als politiebeambte met brigadier One Bergsma. Dit moet zijn Ane Bergsma, hij was namelijk mijn Opa, waar ik naar ben vernoemd. Ik heb nog papieren waar deze naam in wordt be noemd. Ook klopt het niet dat mijn Opa destijds met vervroegd pensioen ging. Hij werd namelijk overgeplaatst naar Purmerend als majoor- brigade commandant. Dat was in maart 1937. Ik heb de Wieringer Courant van 11 maart 1937 nog in be zit, waarin een leuk stukje over mijn Opa wordt ge schreven. Ook inmiddels op te zoeken op internet. Met vriendelijke groet, Ane Blaauboer Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höógte" - 22e jaargang nr. 4 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 36