- 137 - 'Richt u op de toekomst, maar ver geet het verleden niet!' schrijft Jan de Weert bij de stamboom die hij zelf heeft samengesteld. Het verleden is het oude ambacht, waarmee Ferdinand en zijn zonen Jacobus en Hendrilcus hun brood verdienden. Na hen had de traditio neel werkende kleermaker, die kleding op maat maakte, geen toekomst meer door de opkomst van het heden, de confectie-industrie. In grote ateliers namen machines het handwerk van de kleermaker over. Er wordt gewerkt met standaardmaten, waarmee kleding wordt gepro duceerd in grote aantallen, en dus goedkoper. Een schrijver die zich 'Roestvlek' noemt, ver zucht op Internet: 'Er zijn geen echte kleermakers meer, ze beperken zich tot het inkorten van broekspij pen en zomen. De tijd toen kleermakers in kleerma kerszit op hun kleermakerstafels kledij maakten, is lang voorbij. Confectie, alles zweert confectie, waar de knopen van afspringen, waar zomen uithangen na één draagbeurt, met andere woorden vodden, vodden en, nog meer vodden bate van deWestfriese Folklore op de markten in Schagen wordt verkocht. Dit jaar werd in "de Doesburcht" een bijzonder verjaardagsfeest gevierd. Neeltje Doesburg-Smit een eeuw geleden geboren. Zij is een geliefde moeder en oma en ondanks haar hoge ouder dom is zij nog steeds het middelpunt, waar in de familie alles om draait. De jarige kon op deze dag genieten van de aanwezigheid van haar kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. Kort voor haar verjaardag werd zij bet-overgrootmoeder door de geboorte van Nina Doesburg, klein dochter van kleinzoon Piet. Een schaduw over de feestelijkheden was de afwezigheid van zoon Henk, die in 2001 is overleden. Neeltje, 100 jaar, en Nina, enkele dagen oud -foto Henk- Jan Wittink Neeltje heeft haar geliefde tante Geertje ver zorgd, toen die door hoge ouderdom hulp no dig had. Nu wordt ze zelf liefdevol verzorgd door dochter Jeanne en schoonzoon Jan, die er alles aan doen om haar leven zo aangenaam mogelijk te maken. Familiefoto op de 100e verjaardag van Neeltje. Op de foto ontbreekt kleinzoon Ed met zijn vrouw en twee kinderen, zij wonen in Canada - foto Henk-Jan Wittink Ongetwijfeld zouden Ferdinand en Judith het met deze hartekreet roerend eens zijn geweest. "Het zit in de genen", zegt de Weert, als hij praat over de vele activi teiten van zijn vrouw in de wereld van kle ding en klederdracht. Kleermakersgenen, af komstig van Ferdinand en Judith, leven voort in achterkleindochter Jeanne, die de kap en klederdracht van tante Geertje bewaart voor het nageslacht tot in lengte van dagen, en zo de herinnering aan het Jeanne Geertje de kleermakersgeslacht Weert-Doesburg Doesburg levend houdt. Bronnen: Archief Historische Vereniging Wieringen Internet Met dank voor hun medewerking en het beschikbaar stellen van foto's aan: Mevrouw N. Doesburg-Smit Jan en Jeanne de Weert-Doesburg Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 4 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 34