- 136 - deren. Jeanne ziet de mooie handwerken die haar moeder maakt en wil dat ook gaan leren. Dus geeft Neeltje haar handwerkles. Zoon Henk gaat bij de Marine werken. Hij trouwt in 1953 met Sibbelina Siemonsma. Zij gaan in Den Helder wonen en krijgen drie zonen: Piet, Andreas en Eduard. In datzelfde jaar trouwt Jeanne met Jan de Weert, die ook bij de Marine werkt. Ook zij gaan in Den Helder wonen en krijgen een zoon: Peter. Buurman Cornelis Russelman overlijdt in 1938. Hij was eigenaar van hun huis, maar in 1956 kunnen Piet en Neeltje het van zijn weduwe, tante Geertje, terugkopen. Na zes jaar verhuizen Jan en Jeanne vanuit Den Helder naar de Klieft- straat. Op een dag in 1963 haalt tante Geertje haar kappendoos, die bij de Wieringer kleder dracht hoort, uit de kast en zegt tegen Jeanne: "Zus, de kap is van jou. Wil je die bewaren tot in lengte van dagen? Ik zal je leren hoe je de kap moet opmaken." Jeanne leert hoe het kant gewas sen, gesteven, gestreken, op het plooiraam gezet, in elkaar gezet en gespannen moet worden op het ijzer. Dit wordt het begin van haar belangstelling voor kleding uit vroeger tijd. Zij zal een bekende en gewaardeerde deskundige op het gebied van klederdrachten worden. 3O-jarig huwelijksfeest in 1958, v. I. n. r. Geertje Russelman- Sprenkeling, Simon Swierts, Judith Swierts-Doesburg, Sip en Henk, het briddspaar Neeltje en Pieter, Jeanne en Jan. Vooraan Piet en André Na 1959 gaan Piet en Neeltje elk jaar met hun kinderen Jeanne en Jan met vakantie naar het bui tenland: Duitsland, Oostenrijk, Italië en Zwitser land, waar zij alle provincies doorkruisen. Als Jan met de Marine een paar maanden of langer weg is, maken moeder en dochter vaak stedentrips in Europa. In Zuid Duitsland en Oostenrijk neemt Jeanne de gelegenheid waar om veel stoffen voor de klederdracht te kopen. In Ierland probeert zij de échte wollen sajet te bemachtigen. Deze sajet is geschikt voor het breien van traditionele visser struien. Jammer genoeg is de sajet in Ierland ook niet meer verkrijgbaar. De echte kappenkant, die wordt verkocht als Brussels kant, haalt Jeanne uit België (Beveren). Dit kant is in Noord-Holland nog steeds tweedehands verkrijgbaar. Als tante Geertje te oud wordt om alleen te wo nen, nemen Piet en Neeltje haar in huis om haar te verzorgen. In 1974 wordt er een bijzonder feest gevierd als tante Geertje 100 jaar wordt. Neel tje verzorgt haar liefdevol, tot Geertje haar heup breekt. Nu moet ze naar het ziekenhuis. Tot over maat van ramp breekt nu ook Neeltje haar heup. Geertje overlijdt in 1976 op 102-jarige leeftijd in een verpleeghuis. Het doet Neeltje nog steeds verdriet dat zij haar lieve tante Geertje niet tot aan het einde toe heeft kunnen verzorgen. Jeanne gaat in 1981 op eigen initiatief naar een bijeenkomst van klederdrachtgroepen in de Fle- vohof. Een jaar later worden op Wieringen, voor de viering van het 50-jarig jubileum van de Af sluitdijk, de klederdrachtgroepen de Wieringer Sanghers en de Wieringer Dangsers opgericht. Mevrouw Waal van het Westfries Genootschap komt naarWieringen en geeft les in kostuumnaai en. Jan en Jeanne worden lid van de Dangsers. Ze maken vele reizen in binnen- en buitenland om met de groep op te treden bij evenementen. Vader Piet overlijdt in 1987. In 1993 verhuizen Jan en Jeanne naar de Nieuwstraat. Zij hadden het ouderlijk huis al in 1976 gekocht en laten het nu verbouwen, zodat moeder Neeltje er ook kan blijven wonen. Het pad naar de Nieuwstraat wordt afgesloten en er komt een nieuwe op rit naar de Parklaan. Het stukje land wordt een prachtig aangelegde siertuin. Daar kan Neeltje nog wat tuinieren en genieten van de bloemen en planten. Jeanne reist 's zomers door het hele land om shows van de Wieringer klederdracht, van werk kleding tot goeie goed, te verzorgen. Dit doet ze al 25 jaar. Ze gaat naar bijeenkomsten van grote klederdrachtgroepen uit alle provincies. Daar treft ze altijd dezelfde mensen, wat aanvoelt als één grote familie. Ze verzorgt exposities, waar ze met veel liefde en vakkennis vertelt over de klederdrachten uit alle delen van het land, en de prachtige handgeweven stoffen die daarvoor gebruikt worden. Ze schrijft samen met Jan ar tikelen voor de "West-Friese Kroniek", een driemaandelijks tijdschrift over klederdrachten en bijpassende sieraden en accessoires, dat ten Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 4 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 33