- 135 - Jacob. Vader is visser en werkt ook in het zee wier. Het dijkbestuur verpacht in die tijd stukjes van de dijk aan wiervissers. Daar mogen zij het losgeslagen wier dat aanspoelt verzamelen. Jan Smit pacht een stukje van de dijk dat achter het paalscherm bij Noordstroe ligt. Hij moet dan het zware losse wier eerst over het paalscherm heen werken, voor hij het op zijn stukje dijk kan bren gen en dan zijn eigendom mag noemen. Het huis van de familie Smit heeft een lang pad naar de Nieuwstraat, dat over het erf van de buren loopt. Daar woont buurvrouw Geertje Sprenkeling. Zij was getrouwd met Pieter Klein, een broer van Jan Klein de aannemer. Geertje werd jong weduwe toen Pieter stierf. Zoals zo vaak gebeurde, begon Geertje in haar huis aan de Nieuwstraat een winkeltje, waar zij kruide nierswaren verkocht. Haar tweede huwelijk was met Cornelis Russelman. Hij is wierhandelaar en bouwt achter het huis een wierschuur, die er nog steeds staat. Neeltje groeit op en is kind aan huis bij buurvrouw Geertje, die kinderloos bleef. Neeltje noemt haar tante Geertje en beschouwt haar als een tweede moeder. Er is in haar jeugd weinig vertier op het eiland. Bertus de Haan (van de bioscoop), is een vriend van de broers van Neeltje. Hij heeft een tover lantaarn en geeft daarmee voorstellingen in de stal bij zijn vrienden Smit. Een toverlantaarn is te vergelijken met de huidige diaprojector. Voor Neeltje onvergetelijke middagen, als zij als vijf jarige naar de prachtige plaatjes uit andere delen Neeltje Smit van de wereld kijkt. Zij neemt zich voor om dat met eigen ogen te gaan zien en zodra de korte Afsluitdijk in 1926 enigszins begaanbaar is, is zij de eerste die met haar fiets door de bagger ploe tert om eens in van Ewijcksluis te gaan kijken. Later zullen vele reizen door binnen- en buiten land volgen. Het ouderlijk huis moet in de crisisjaren worden verkocht en het gezin gaat in de Belt wonen. In 1928 trouwt Neeltje met Pieter Doesburg, zoon van kleermaker Hendrik. Pieter is visser en vaart samen met zijn zwagers Simon en Jacob Smit op hun aakWR 72. De buren Russelman heb ben het huis gekocht en zij laten er een stukje aanbouwen waar het jonge paar kan wonen. In Neeltjes eigen geboortehuis worden nu ook haar kinderen Henk en Jeanne geboren. Het huis is het boerderijtje van opa Simon Smit geweest en er hoort een stukje land bij tot aan de Heldersestraat, toen nog een smal zandpad. In de oorlog wordt een stuk van het land door het Duitse gezag onteigend om er huizen te bouwen voor evacués uit Den Helder. Op het overgeble ven land houden Piet en Neeltje voor eigen ge bruik een paar koeien en schapen. Neeltje spint van de wol garen, die ze zelf met natuurlijke stof fen verft. Zo kan ze zelf voor gebreide kleding zorgen. Schoonvader Hendrik heeft in zijn kleer makerij stoffen, waar ze kleren van naait. Ze on derhoudt ook een grote moestuin, de paling die Piet vangt rookt ze en ruilt ze voor schoenen en andere schaarse producten. Zo is er voldoende voedsel voor haar gezin en de vier onderduikers die ze in huis hebben genomen. Daarbij een jood se vrouw en een buurman die door de Duitsers wordt gezocht voor sabotage op de Rijkswerf. Dit brengt extra werk en ook gevaar met zich mee, maar Pieter en Neeltje vinden het vanzelfspre kend om te helpen. Neeltje heeft een brede belangstelling, zij is een zelfstandige vrouw. Ook in de oorlog wil zij zo normaal mogelijk leven. Ze gaat met de kinde ren met vakantie, op de fiets naar het Gooi, met Jeanne bij haar achterop. Onderweg bezoeken ze bezienswaardigheden en leert ze de kinderen oog te hebben voor cultuur. Ze gaat ook aan haar al gemene ontwikkeling werken. Ze had na de la gere school graag willen doorleren, maar op het eiland kon dat niet. Nu geven de onderwijzers Middenstandscursussen, die ze met succes gaat volgen. Naast het huishouden is ze graag bezig met tuinieren, handwerken en kleding naaien. Zo wordt ze een goed voorbeeld voor haar kin- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 4 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 32