IjEN OUD AMBACHT - 132 - door Tiny Hoogschagen-Metselaar In het begin van de vorige eeuw kon men aan de kleding die mensen droegen zien of iemand rijk was of arm. Arme mensen maakten zelf hun kleding, de meer bemiddelden lieten dat door een kleermaker doen. Tiel. Bij zijn huwelijk zijn twee broers van Ferdi nand getuigen: Nicolaas, 36 jaar, en Wouter, 24 jaar. Meestal gaan zonen bij hun vader in de leer om mee te werken in zijn bedrijf of beroep. Jaco bus is cipier in de gevangenis, maar zijn zonen kiezen een ander beroep. Nicolaas is stukadoor en Wouter is smid. Ferdinand heeft interesse in het maken van kleding en wordt leerling bij een kleermaker. Als hij op Wieringen aankomt is hij volleerd kleermaker van herenkleding. Judith is geboren op 20 mei 1834 te Oosterhout. Vanaf de invoering van de Burgerlijke Stand in 1811, werden in de handgeschreven akten talloze spelfouten gemaakt. In verschillende akten wordt Judiths achternaam geschreven als Arissen, Ari sen, Arise en Ariesen. In de overlijdensakte wordt als haar geboorteplaats Valburg genoemd. Beide plaatsen liggen vlak bij elkaar in de Over-Betuwe bij Nijmegen. Judith is de dochter van Janna Anneke Arissen. Janna sterft als Judith vier jaar is, op 8 juni 1838 in Tiel. In de overlijdensakte wordt geschreven: 'huisvrouw van Jan Geurts'. Ferdinand en Judith gaan wonen en werken in Hippolytushoef. De klanten komen in de kleermakerij om stof fen en modellen uit te zoeken en de maat te laten nemen. Ze moeten af en toe terugkomen om te passen. In die tijd is de kleermaker een ambachtsman die het meeste werk met de hand doet. Hij tekent op papier een patroon op maat, dat hij op de stof legt en uitknipt. Hij zit in kleer makerszit op de tafel. Dat is een houding waarbij men met de benen gekruist onder zich gevouwen zit. In deze houding kan men lang blijven zitten zonder vermoeid te raken of spierpijn te krijgen. De kleermaker legt het kledingstuk waaraan hij werkt op zijn benen. Ferdinand naait de naden met een trapnaaima- chine. De stoffen bestelt hij bij een lakenfabriek in Haarlem, waar ze geweven worden. Hij maakt niet alleen nieuwe kleding, hij doet ook repara- tiewerk. Veel mannen laten hun ietwat sleets ge worden kostuums en overjassen door de kleer maker uit elkaar halen en keren. Dan wordt de Kort na hun huwelijk, dat op 24 december 1859 in Tiel werd gesloten, zetten Ferdinand Does burg en Judith Arissen voet aan wal op Wierin gen. Ferdinand is geboren op 10 april 1831 te Utrecht, zoon van Jacobus Doesburg, cipier, en Hendrica Josina Haselhorst. Het gezin woont in Dit ambacht is al millennia oud en werd al beoe fend ten tijde van de oude Grieken en Romeinen en naar alle waarschijnlijkheid al ver daarvoor. Sommige kleermakers trokken rond en werkten bij hun klanten in huis, maar de meeste hadden een kleermakerij in hun woning, waar de klanten kwamen. Op Wieringen was het merendeel van de bevolking arm. Toch hadden mannen voor speciale gelegenheden een goed passend kos tuum nodig. Om hen van dienst te kunnen zijn vestigde zich omstreeks 1860 een kleermaker op Wieringen. Onbekende kleermaker in kleermakerszit aan het werk Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 4 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 29