- 127 - In 1955 komt Joop Bos ook in de smederij wer ken. Hij is net van de Ambachtsschool gekomen en woont aan de Nieuwlanderweg. In de jaren 1959, 1960 en 1961 gaat Tonnis samen met Joop overal in de omgeving te motorcrossen. Hij eindigt meestal bovenaan in het klassement. De crosswedstrijden zijn vaak gecombineerde auto- en motorcrossen. De brommers rijden in de pauze. Dan is het crossterrein al 'omgeploegd' door de auto's. Als het regent is dat nog erger en wordt het veld een modderpoel. Dan past Tonnis zijn crossbrommer aan door ter plaatse andere tandwielen te monteren om zo meer trekkracht te krijgen en zijn concurrenten al bij de start het nakijken te geven. Na 1961 worden er door de fabrieken speciale crossbrommers gemaakt en heeft een hobbyist geen kans meer om te win nen. Door veranderde milieuregels worden er ook minder wedstrijden georganiseerd. In de smederij gebeurt het wel eens dat het werk af is en er een uurtje over is. In die tijd werken de mannen aan iets dat ze leuk vinden. Als op een keer in een vakblad de werktekening van een waterfiets staat, besluit Tonnis om in verloren uurtjes dit werkstuk te gaan maken. Als de wa terfiets klaar is, gaan Tonnis en Jaap hem in de haven te water laten. Enhij blijft drijven! Om er op te gaan fietsen gaat Tonnis een stap te ver, omdat hij denkt dat hij dan zwemmend weer naar de kant zal moeten. Tenslotte gaat Jaap hem uitproberen en zo kunnen de visserlui zich in de ogen wrijven als ze Jaap een paar rondjes door de haven zien fietsen. Tonnis heeft in 1956 besloten zijn carrière voort te zetten bij de Technische Dienst van de PTT. Jaap op de waterfiets Op zijn vrije zaterdagen en in zijn vakanties blijft hij bij Jaap werken. Op 5 januari 1962 trouwt hij met Akke Akker man, dochter van Harm Akkerman, visserman, en Antje Wolda, die aan de Molgerdijk wonen. Het jonge paar koopt een huis aan de Dijkstraat waar ze 35 jaar blijven wonen. Trouwfoto van Tonnis en Akke, 5 januari 1962 Na 38 jaar bij de PTT, waar hij opklimt van ka bellasser tot servicemonteur, gaat Tonnis in 1994 in de VUT. Tonnis en Akke verkopen hun huis en verhuizen naar de Amsteldiepstraat, waar ze een grote garage annex schuur kopen. Nu kan Tonnis zich helemaal wijden aan zijn hobby, het restaureren van oude motorfietsen en auto's. Hij wordt lid van meerdere ver enigingen, zoals de VMC, een landelijke Vete ranen Motoren Club (Hollie Hollie), de NSU Club Nederland Sterrendag in Zandvoort 1959, Tonnis op zijn NSU Max Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 4 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 24