E n - 126 - Tonnis op de Ambachtsschool Op een dag in 1949 komt buurman Piet Kooij zeggen dat smid Jaap Metselaar een knechtje zoekt. Tonnis wordt leerling-smid bij Jaap in zijn smederij aan de Noorderweg in Den Oever. Hij gaat cursussen volgen aan de Westfriese Vak opleidingen School in Wognum. Achtereenvol gens voor aspirant-smid, smid en meester-smid. Dit gebeurt in samenwerking met de werkgever. Tonnis gaat één dag in de week naar school. Voor de examens krijgen de leerlingen een praktijkop dracht waar ze een prijs mee kunnen verdienen. De werkstukken worden bij de werkgever ge maakt en op de dag van de diploma-uitreiking in de school tentoongesteld. Tonnis krijgt drie keer een eerste prijs. Hij volgt ook met succes de cur sus Technisch Constructietekenen en behaalt het Middenstandsdiploma Jaap Metselaar verkoopt huishoudelijke artikelen, elektrische apparaten, kachels, fietsen, bromfiet sen en motorfietsen. In de smederij worden de bromfietsen ook gerepareerd. Zo ontwikkelt Ton nis een liefhebberij, het sleutelen aan motoren, die tot op de dag van vandaag voortduurt. Hij gaat motorrijden en wordt lid van de KNMV, de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereni ging. In 1959 doet hij mee aan een sterrendag in Zandvoort die door de vereniging wordt georga niseerd. i! Tonnis en Jaap Metselaar naar diploma uitreiking in Wognum Jaap Metselaar is voor de oorlog vijf jaar mo torordonnans bij de BB (Bescherming Burger bevolking) geweest. Hij reed toen op een DKW uit 1936. In de oorlog verstopte Jaap de motor onder het hooi in de schuur van zijn broer Si mon. Na de oorlog ruilde hij hem voor een New Imperial 350CC ZK uit 1934. Deze motorfiets was van een wijkverpleegster uit Schagen die hem wilde ruilen omdat hij te zwaar voor haar was. In 1952 vindt Tonnis de motor in een hoek waar hij is weggezet omdat hij stuk is. Hij neernt het restant, zonder wielen en zonder stuur, over en sloopt de bruikbare onderdelen er af, waar Bij een crossbrommer van maakt. C-r/:r Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 4 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 23