EN WlERINGER EN ZIJN HOBRY - 125 - door Tiny Hoogschagen-Metselaar Het kan gebeuren dat we op zomerse dagen groepjes toerrijders in Oldtimers tegenkomen op de wegen. Die klassieke voertuigen zijn door liefhebbers van de schroothoop gereden in de oude staat hersteld en aangepast aan het huidige verkeer door de vaardige handen van restaurateurs. Eén van hen is Tonnis Boven uit Den Oeverrestaurateur van oude motorfietsen en auto 's. maanden later wordt Tonnis daar geboren en in 1938 zijn zuster Jannie. Als Tonnis leerplichtig wordt gaat hij lopend over het Stroeërpad naar de Alvitloschool in Hippolytushoef. Er volgen moeilijke jaren voor het gezin als hun man en vader ziek wordt en in 1942 op 38-jarige leeftijd overlijdt. Een zwaar verlies. Het is oorlog, een gevaarlijke tijd met schaarste aan alle levens behoeften. Na de oorlog hertrouwt moeder Antje met Jan Kamst. In 1949 wordt hun zoon Aeilko (Ko) ge boren. Jan Kamst is ook een Groninger die tij dens de Zuiderzeewerken naarWieringen kwam. Hij kwam uit Wildervank en was in Westerland in de kost. Zijn broer Aeilko is in de oorlog om gekomen toen in augustus 1940 een bom op zijn huis in Westerland viel. Het gezin verhuist van Noordstroe naar de Klieftstraat, later naar de Dirk Minnesstraat. Tijdens de Zuiderzeewerken, in 1930, komen Jochgem Boven en zijn vrouw Antje de Groot uit Bellingwolde in Groningen naar Den Oever. Ze gaan in een houten noodwoning aan de Gester- weg wonen. Jochgem Boven werkt in het droog dok van de MUZ. Hij laat in 1932 voor 1.800,- een huisje op Noordstroe bouwen. Een paar Tonnis en zusje Jannie op de lagere school Jan Kamst zorgt ervoor dat zijn stiefkinderen een goede opleiding krijgen. Tonnis bewaart goede herinneringen aan hem. Na de lagere school gaat Tonnis naar de Ambachtsschool in Den Helder en leert daar voor metaalbewerker. Vanaf Hippo met de bus, meestal een oude legerwagen. Na drie jaar Ambachtsschool behaalt Tonnis het diploma en gaat van school. Hij zoekt werk dat bij zijn opleiding past. Dat is er nog niet en om wat te verdienen gaat hij bij boeren in deWierin- germeer werken. Antje de Groot en Jan Kamst, omstreeks 1948 Jochgem Boven en Antje de Groot in hun verlovingstijd r Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 4 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 22