tiJenst feeksttfa/pefr en ten - 124 - gon Sietzo aan zijn melkwijk. In de winter kwam Arie via Middenmeer, Slootdorp,Wieringermeer vanuit Lutjewinkel naar Hippolytushoef. Het was dan moeilijk in te schatten hoe laat hij er dan zou aankomen, vanwege het weer en de omweg die hij moest maken. Sietzo begon dan alvast maar in de buurt te venten. In de winter als het koud was verkocht Sietzo 20 liter melk extra. Was het in de zomer warm dan verkocht hij veel min der, het bleef dan erg moeilijk om een inschatting te maken wat hij per dag aan melk nodig had. Wilde een klant een halve liter melk dan hield hij de litermaat schuin en schatte zo de hoeveel heid melk in, iets wat natuurlijk nooit precies een halve liter was. De ene keer ietsje meer de andere keer iets minder. Had de melkboer te kort losse melk, dan gooide hij wel eens een aantal flessen melk leeg in de tank van de losse melk. Anderen belde hun collega melkboeren om te vragen of zij nog losse melk over hadden, soms werd er ook wel eens wat water bij gedaan. In de begin ja ren hadden de melkboeren geen koeling, dus kon de melk niet bewaard worden, was het warm en kon een van de collega's de melk dan gebruiken, was dit een leuke bijkomstigheid. Bleef er met het warme weer melk over, dan werd dit meestal weggegooid of ook wel gebruikt voor de dieren. De melkboeren reden bij warm zomerweer tij dens het venten steeds heen en weer, om weer een deel van hun voorraad op te halen om zo het bederf van de melk tegen te gaan. Zij venten vijf dagen in de week, alleen op donderdag en zon dag werd er niet gevent. Op donderdag had den de melkboeren een zogenaamde boter- wijk. Sietzo had zijn boterwijk in Westerland, hier begon hij met Leeuwenzegel margarine, dit was een melkboerenartikel wat alleen bij de melkboer verkrijgbaar was. De melkboer ging dagelijks van deur tot deur in zijn ei gen wijk, maar in de vakantieperiode werd er met de bel gevent, zo namen zij bij het venten ook de naastgelegen wijk van hun collega mee. De klanten kwamen in de vakantieperiode zelf naar de kar om hun zuivelproducten te kopen. De vakan ties van de melkboeren werden op elkaar afge stemd, zodat de klanten niet zonder zuivel zaten. De middenstanders moesten verplicht bij elkaar kopen, iets wat niet met elkaar werd afgespro ken, maar het was min of meer een morele ver plichting. Het koopgedrag van klanten was vaak voorspelbaar, bij één van zijn klanten wist Sietzo bijvoorbeeld dat hij hier wekelijks: 5 flessen melk, 1 fles bloempap en 4 pakjes margarine kon afle veren. Op het laatst had Sietzo een rijdende SRV- winkel, waaruit hij naast zuivel ook frisdranken en kruidenierswaren verkocht.Toen deVEZO en Hippomarkt in de Elft een nieuwe winkel open den, kon hij de concurrentie niet meer aan. De omzet van Sietzo klapte in elkaar en zo besloot hij er maar mee te stoppen. Het leven van een melkboer was er een van hard werken, zes dagen per week voor dag en dauw in touw, maar Sietzo kan terug kijken op een plezierig bestaan en een goede relatie met zijn klanten. Het wel en wee van de klanten werd onderweg besproken en zo werd Sietzo soms bij bepaalde moeilijkheden van het gezin betrokken, maar ook leuke anekdotes vielen hem te berde. DWrtfïtcdi/f 2ó1(. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 4 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 21