oek 'Winkels op Wieringen' ligt in de schappen - 118 - Het nieuwe boek van de Historische Vereniging Wieringen, 'Winkels op Wieringen' is na vijfjaar voorbereiding in Cafe de Harmonie te Hippolytushoef gepresenteerd. de luie stoel dit alles aan je voorbij te laten gaan', vertelt voorzitter Gerard Numeijer. 'Vijf jaar ge leden is de nestor van het boek Grietje Wilms- Lettinga begonnen met het serieus verzamelen van de gegevens. Rijen met mappen kwamen er, een jaar later ontstond de commissie. Het lijkt al lemaal zo simpel maar zo is het niet, de leden van de commissie hebben vele mensen en bronnen bezocht. We hebben getracht het boek zo com pleet mogelijk te maken maar we zijn ons er ter dege van bewust dat het nooit compleet kan zijn, hoe goed en gedegen het onderzoek is geweest. Veel winkels zijn al verdwenen en dan moet je het hebben van de bronnen en overlevering. In de overleving zitten vaak verschillen en moet je toch nog een andere bron bezoeken. Naar aan leiding van de bezoeken hebben we veel vragen gehad: wanneer komt het uit? En nu is het zover, we zijn er als vereniging ontzettend trots op. Het is een prachtig boek, bijna twee kilo zwaar, voor zien van prachtige foto's en verhalen. De negen tig winkels zijn ruim beschreven.' Het eerste exemplaar is uitgereikt aan Grietje Wilms-Lettinga. 'Het was voor ons niet moeilijk om tot deze keuze te komen. Grietje is iemand die heel veel voor de gemeenschap heeft bete kend. Ik zie haar ook nog zo staan in haar eigen winkel en nog altijd heeft ze een klein winkeltje maar nu met de boeken van onze vereniging. Het is gewoon zo van het begin af aan ben je enthou siast geweest en hebt er hard aan gewerkt. Het tweede exemplaar is voor Nel Fijnheer-Rotgans, de schrijver van het boek. Ook zij heeft, zonder verder iemand tekort te doen, ontzettend veel werk verricht, uren, dagen achter de computer. Ik ben heel blij dat jullie de presentatie hebben kunnen bijwonen, zelf zagen jullie het bijwonen ervan niet als vanzelfsprekend. Heel veel dank voor jullie inzet en doorzettingsvermogen'. De prijs van het 450 bladzijden tellende boek is 30,-. Het boek is verkrijgbaar via de website www.historischwieringen, boekhandel Burghout Hippolytushoef, CIV de Bolder en Bij de Kade Den Oever en bestuursleden (zie advertentie Wieringer Courant 9 november) en tijdens de openingstijden van het archief. De commissieleden Nel Fijnheer-Rotgans, Grietje Wilms-Lettinga, Dineke Halfweeg, Rein IJpma, Tan Lont-Lont en Menno Smit, namens het bestuur, hebben een uniek stukje Wieringer geschiedenis op papier gezet. Van de tweehon derd winkels die op voormalig eiland zijn 'ont dekt' zijn er negentig in het boek opgenomen. De verhalen en foto's brachten na de presenta tie al vele herinneringen naar boven. Het boek geeft een mooi overzicht van de ontwikkeling van de middenstand op het eiland. De plank achter de voordeur groeide soms uit tot een echte win kel, die in sommige gevallen al meer dan hon derd jaar bestaat en waarvan het aangezicht in de loop der tijd meermalen is veranderd. Ook is de schaalvergroting zichtbaar, was het eerst een winkeltje, later winkel en weer later werd het een echte zaak. 'We hebben hier erg lang naar uitgekeken. Ik heb in mijn voorwoord geschreven dat we de ge schiedenis moeten koesteren en bewaren. Met dit boek hebben we het verleden zichtbaar willen maken. Natuurlijk hebben we een archief dat re gelmatig open is maar wat is er mooier dan thuis een boek uit de kast te pakken en dan heerlijk in Achter vlnr Gerard Numeijer, Menno Smit en ReinYpma. Voor: Nel Fijnheer-Rotgans, Dineke Halfweeg, Tan Lont Lont en Grietje Wilms-Lettinga Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 4 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 15