RAFMONUMENT - 117 - begin aangeleverde casco's tot kotter afgebouwd, maar tegenwoordig bouwt het bedrijf een nieuwe kotter helemaal zelf tot een bedrijfsklaar vaar tuig. Zoals de Won 43, WR 12, deWR 106,WR 130, WR181, WR 54. In Den Oever heeft Machinefabriek Luyt aan de Nijverheidsstraat ook nog een aparte hal voor aluminium bouw staan. Verder worden er snelle aluminium boten en mosselzaadinstallaties door het bedrijf gemaakt. Op het ogenblik wordt er aan landingsvaartuigen gebouwd voor de marine. In 2007 wordt een nieuwe loods in Harlingen in gebruik is genomen en die ligt aan acht me ter diep water. In Harlingen kan het bedrijf een grote kraan van 20 ton van de Gemeente Harlin gen per kwartier huren. En vanuit het bedrijf in Harlingen kunnen ze naast klanten uit de visse rij voornamelijk ook klanten uit de binnenvaart, kust- en zeevaart evenals de bruine vloot van dienst zijn. Al met al is het bedrijf op 23 december 2010 een halve eeuw actief in de maritieme sector, de vis serij sector, offshore en de scheepsbouwindus- trie. Het bedrijf blijft zich gestaag uitbreiden. Er werken rond veertig enthousiaste, vakkundige medewerkers in Den Oever en vijf in het bedrijf in Harlingen. Velen zijn vanaf hun schooltijd tot aan hun pensioen in dienst gebleven. Enkelen komen al 30 jaar lang dagelijks vanuit Lemmer naar Den Oever. Machinefabriek J. Luyt heet te genwoordig Luyt Groep BV en die bestaat uit de volgende vier onderdelen: Luyt Machinefabriek, Luyt Dokbedrijf, Luyt Service en Friesland Die selmotoren. Jan Luijt Het echtpaar Luijt doet het inmiddels iets rus tiger aan. Het familiebedrijf wordt voortgezet door de kinderen. Met schoonzoon drs. Gert-Jan Wiegman als algemeen directeur. Hoewel, rus tiger aan? Ruim veertig uur per week haalt Jan Luijt nog wel. De familienaam is: Luijt, maar de bedrijfsnaam is: Luyt. In Op de Hoogte nummer 4 van december 2008 staat op bladzijde 99 een artikel van Ds. Henk Broer over de tragische dood van drie leden van de familie Wigbout en een buurjongen op 16 ja nuari 1901. Alle vier zijn zij toen bij een tocht over het ijs naar Kolhorn verdronken. Het graf monument voor hen was in 2008 danig verval len. Er werd een oproep gedaan om geld te stu ren voor het opknappen van het monument. Nu, in 2010 is de restauratie voltooid, zoals op deze foto te zien is. De afgeknotte zuilen symboliseren hun plotselinge dood. (tekst en foto Bob Gorter) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 4 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 14